Ethereum Haberleri

FTX CEO’su, Uzmancoin’e konuştu: Solana, FTX, Web 3, Metaverse…

FTX CEO’su, Uzmancoin’e konuştu: Solana, FTX, Web 3, Metaverse…, kripto haberleri bölümümüzde FTX CEO’su, Uzmancoin’e konuştu: Solana, FTX, Web 3, Metaverse… başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. FTX CEO’su, Uzmancoin’e konuştu: Solana, FTX, Web 3, Metaverse… ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

FTX CEO’su, Uzmancoin’e konuştu: Solana, FTX, Web 3, Metaverse…

ÖZEL – NBA takımlarından Miami Heat’in salonuna isim sponsoru olan, Formula 1 takımlarından Mercedes ile reklam anlaşması yapan ve ABD’de Temmuz ayında 900 milyon dolar rekor rakamla kripto para evreninin en büyük yatırımını alan FTX borsası, Türkiye pazarına girmeye hazırlanırken, şirketin kurucusu ve CEO’su olan 29 yaşındaki genç yönetici Sam Bankman-Fried Uzmancoin’e özel bir röportaj verdi.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen röportajda Türkiye pazarının önemine değinen Bankman-Fried bunun bunun yanında Solana, Web3 ve aldığı rekor yatırımlar hususunda da açıklamalarda bulundu.

“2017’deki yükselişi ve volatiliteyi fırsat olarak gördüm”

Kendisinde bir borsa kurma düşüncesinin nasıl oluştuğunu sorduğumuz Bankman-Fried, bu kararı 2017 senesinde aldığını ve buradaki potansiyeli görerek, denemeye değer bir hamle olduğunu düşündüğünü dile getirdi:

“2017 senesinde ben Wall Street’te çalışıyordum ve aslında o sene kripto endüstrisine dahil oldum. O dönem herkes bu endüstriye büyük bir ilgi ve talep olduğunu dile getiriyordu. Çok büyük bir hacim ve volatilite vardı. Lakin altyapı, bu büyük ilgiyi kaldırabilecek düzeyde değildi. Zayıftı. Bu da açık söylemek gerekirse bana bir fırsat olarak göründü. Borsa konusu bizim de çalıştığımız alanla çok daha yakındı, alakalıydi. Biz de bunu denemek istedik. Büyük borsalarda risk motorları iyi çalışmıyor gibi duruyordu. Müşteri desteği gerçekten berbattı. Hizmet edebilecek düzeyde değillerdi ve bir çok başka problemleri de vardı. Açıkçası kullanıcıları borsaya nasıl çekeceğimiz ile ilgili çok fazla düşüncesimiz yoktu ama denemeye de değerdi. Yapıp yapamayacağımızı görmeye değerdi. Çünkü başarılı olursak, çok daha yukarılara çıkacağımızın sinyalini görmüştük. Sonuç olarak 2018 sonlarında FTX’i hazırlamaya başladık ve 2019 baharında da borsa açıldı.”

“Regülasyonların karşısında değil, yanında olduk”

Temmuz ayında 900 milyon dolar ve Ekim ayında alınan 420 milyon dolarlık rekor düzeydeki yatırımları da değerlendiren FTX CEO’su kurumsal şirketlerle olan ilişkilerini de anlattı:

“Aslını söylemek gerekirse biz kurumsal tarafla iletişime geçmek için çok çaba harcadık ve bu çabaların da bize çok yardımı oldu. Onlarla şu anda vârolan ilişkilerimizi kurmak için, hem ABD’deki regülasyonlara uyan hem de onların ilgisini çeken ürünler çıkardık. Bence bu yatırımların en büyük nedenlerinden biri buydu. Regülatörlerin karşısında olmak yerine onlarla çalışmayı tercih ettik. Hem ABD’de hem de küresel olarak alabildiğimiz kadar lisans almak bizim çalışmalarımızın merkezini oluşturuyordu. Bu da bizim onlarla olan ilişkimizi iyiye götürdü”

“Türk yatırımcısı rahatlıkla FTX’e gelebilir”

FTX’in Türkiye hamlesini ve kendisinin Türk yatırımcısı ile ilgili fikirlerini de sorduğumuz Sam Bankman-Fried, son 2 senede Türkiye’de mühim bir kripto para benimsenmesi meydana geldiğinı dile getirdi ve Türk kripto para yatırımcılarından FTX’e bir şans vermelerini istedi:

“Türkiye’de son 1-2 senede kripto paralar hususunda mühim bir ilgi olduğunu aktarabiliriz. Aslını söylemek gerekirse benim için bunun sebebi çok net. Türk lirasıyla alakalı mühim problemler söz konusu… u da bankacılık sistemi ve yerel fiat paraya güveni azalttı. Enflasyondaki artış da bir çok insanın alternatifler aramasına yol açtı. İlgi bu yüzden fazla fazla ve ben bu ilginin aynı hızda devam edeceğini düşünüyorum. Yatırımcılar kendi kararlarını kendileri vermeliler. Biz FTX olarak onlardan bir şans istiyoruz. Gelin FTX’i deneyin. Beğenirseniz devam edin, beğenmezseniz de bunun nedenlerini öğrenmek istedik. İnsanlar FTX’te işlemlerini yaparken kendilerini sonuna kadar güvende ve rahat hissedebilirler. Küresel çapta rakiplerimize oranla çok daha sofistike bir risk motorumuz var ki bu, özellikle volatilite dönemlerinde çok faydalı oluyor. Neredeyse hiç kesinti yaşamadık.”

“Endüstrinin büyümesiyle Solana’nın önemi anlaşılır”

Geçen sene Solana’nın bugüne göre çok daha düşük değerde olduğu bir zamanda bir çok kez Twitter’dan SOL’a olan desteğini açıkça ifade eden Bankman-Fried, bunda saniyede yapılan işlem rakamının mühim bir veri olduğunu ve bu özelliğin önümüzdeki zamanda daha iyi anlaşılacağını dile getirdi:

“Açıkçası şunu belirtmeliyim ki, ben de bu kadar bi hayli hızlı bir hareket beklemiyordum. Şu an olduğumuz noktaya gerçekten fazla bi hayli hızlı geldi. Proje ile ilgili heyecanlı olmama rağmen bu durum gerçekten beni şaşırtmıştı. Eğer kartlar doğru oynanmaya devam ederse ben biraz daha yukarı gideceğini düşünüyorum. Burada mühim olan ana konu, insanlar kripto endüstrisinin bugüne oranla da çok fazla büyüyeceğini düşünüyorlar. Bugün olanlar yalnızca gelmekte olanın başlangıcı… İnsanlar Web3’ü bugün olduğundan çok daha yüksek kullanırsa, -aslında matematiği siz de uygulayabilirsiniz- “kaç tane işlem yapabiliyorsunuz?” sorusu görülmektedir. Tabii ki saniye başına olan işlem sayısından bahsediyorum. Sonuç olarak DeFi’ın gelebileceği noktaya ulaşmak için, sizin saniyede milyonlarca işlem yapabilecek bir platformu desteklemeniz gerekir. Bazı blok zincirlerinin, yol haritalarında bu olmasına rağmen bu sayılara ulaşmak için hemen hemen hiç umutları yok bile diyebilirim. Solana da bunu yapabilecek az sayıda çalışmadan bir tanesi… Tabii ki zorlayıcı bir vizyondan bahsediyoruz ama ben dünyanın gereksinimi olan bir ürün olduğuna inanıyorum. Tüm bundan dolayırden ötürü ben proje hususunda gerçekten fazla heyecanlıyım. Bu hususta başarılı olan başka projeler de olsa, ben onlar için de heyecanlı olurum. Açıkçası Solana olmasına gerek yok. Solana dışındaki herhangi bir proje de olabilir. Burada mühim olan ölçeklenebilir bir blok zincirini yaratabilmek.”

“Web3 beklenilen noktada değil”

Son günlerin hararetli tartışması Web3 hususunda da yorumlarını aldığımız FTX CEO’su, yapılan eleştirilerin bir bölümüne katıldığını ve Web3’ün istediğimiz noktada hala olmadığını fakat bunun yaşanacağını düşündüğünü dile getirdi:

“Bence çok oldukça önemli potansiyel söz konusu, ama potansiyelinin olması, oraya ulaşabileceği manasına da gelmiyor. Lakin ben fazla büyük ve dev bir yere ulaşacağını düşünüyorum. Web3’ün ulaşabileceği yerler hususunda ben fazla iyimserim. Müşterilerden ve şirketlerden Web3’ü daha derinlemesine araştırma hususunda talep bulunacağını, çok fazla talep bulunacağını düşünüyorum. Sanırım, hepimizin ulaşabileceğini düşündüğümüz yere ulaşamayan bunaltıcı bir dünya varmış gibi şu anda… Yine de bundan sonraki 5-10-15 yıl içinde, tüm ekonomik faaliyetler, bireylerin bugün metaverse diye adlandırdığı ortamda gerçekleşirse de şaşırmam. Bunu söylerken de, Web3’ün bugünkü konumunun aslında ulaşacağı zirve nokta olmadığı eleştirilerinin adil olduğunu düşünüyorum. Ve eğer yapılan eleştiriler, “Bize devrimsel bazı ürünlerin sözü verildi fakat bizim gördüğümüz şey bu durumdan çok uzak, aslında jpeg’den farksız” ise bunun tamamen adil olduğunu düşünüyorum. Ben Web3 ekosisteminin hala manalı bir noktaya eriştiğini düşünmüyorum. Ama olabileceken o noktaya ulaşacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu