Gündem

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor

Avustralya’da bulunan tıbbi araştırma enstitüsü, jinekolojik kanserler grubu aracılığıyla gerçekleştirilen çalışmalar, kadınların yaşadığı her hamileliğin, endometriyal (rahim) kanserinin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu. 17 bin rahim kanseri hastasının geçmişi incelendiğinde, gebelik geçiren bireylerin rahim içi (endometrium) kanserine rastlanma olasılığı yüzde 40 oranında düşük bulunmuştur.

Avustralya’da yapılan çalışmanın sonuçlarını değerlendiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, rahim kanseri yönünden riskli durumlara da dikkat çekti.

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor #1

“KANSERDEN KORUMADA GEBELİĞİN OLUMLU ETKİSİ VAR”

Rahim içi kanserine (endometrium) hiç doğum yapmamış kadınlarda daha fazla rastlandığının altını çizen Prof. Dr. Orhan Ünal, “Bu hususta yapılan çalışmalar mevcut. 17 bin rahim kanseri hastasının geçmişi incelenmiş ve burada gebelik geçiren bireylerde rahim kanserine rastlanma sıklığı yüzde 40 oranında düşük bulunmuş. Hatta düşükle sonuçlanan gebeliklerde bile yüzde 7-8 oranında azalma görülmüştür. Öyle anlaşılıyor ki, gebeliğin kendisinin kanserin düşük miktarda olmasında olumlu bir etkisi var. Gebelikte de, rahim ağzı kanser öncüsü lezyonların doğum sonrası zamanda gerilediğini gösteren yayınlar var.” diye konuştu.

Adet düzensizliğinin de kanser yönünden risk oluşturabileceğini anlatan Prof. Dr. Orhan Ünal, “Kadınlarda her ay düzenli adet kanaması söz konusu. Eğer yumurtlama olmaz ve progesteron hormonu salgılanmazsa östrojen tek başına bu olayı idare eder. Lakin östrojenin giderek gittikçe artan etkisiyle endometrium dediğimiz rahim içi yatak dokusu çoğalır, kalınlaşır ve bu etapta uzun süren bir adet görememe durumu görülmektedir. Sonuçta bunun doku olarak yerinde kalması zorlaşır. Doku yıkımı olduğundan kanamalar başlar düzensiz ve uzun sürme şeklinde olur. Bunun tehlikesi şudur, hücresel olarak devamlı çoğalan bu yapı bir süre sonra kanserleşmeye doğru gidebilir. Bu nedenle adet düzeni mühimdir. Özellikle polikistik over sendromu gibi bu durumu yaşayan hastaların tedavi edilmesi bu anlamda da ayrı bir önem taşımaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor #2

“ADET GÖREMEMEK TEK BAŞINA RAHİM KANSERİ BELİRTİSİ DEĞİL”

Adet zamanında bir iki aylık gecikmelerin söz konusu olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Orhan Ünal, bu durumun ne zaman önemle üstünde durulması gereken bir durum halini aldıği hususunda şunları anlattı: “Adet düzensizliğinin 3 ayı aşması durumunda mutlaka hekime başvurulmalı. Bu durum zamanla hiperplazi (hormonlara bağlı hastalık) dediğimiz patolojik sonuca gidebilir. Sonuçta hiperplazi de ilerleyip kanserleşmeye doğru gideceği için çok fazla zaman kaybetmeden ultrasonla gerekli kontrollerin yapılması gerekir. Ultrasonda endometrium doku kalınlığının artması hiperplaziyi gösterir ve gerekirse biyopsi ile ortaya konulabilir. Bu durumun doğum kontrol ilaçlarıyla yahut progesteron hormonu ile tedavi edilmesi olabilecekdür.”

Adet görememenin tek başına rahim kanseri belirtisi olmadığının da altını çizen Prof. Dr. Orhan Ünal, “Bazı durumlarda 15 günde bir kanama yaşanabilir. Bu durumda rahimde bir polip bulunabilir. Ya da polipin altında gizlenen kanser gelişimi söz konusu olabilir. Bu bireylerin mutlaka bir doktor kontrolüne gitmeleri gerekiyor ki özellikle menopoz çağında görülen kanamalarda mutlaka doktor aracılığıyla gerekli görüldüğünde biyopsi aldırmaları hayati önem taşır. Bunun yanında obezite, diyabet ve hipertansiyonun da rahim kanseri yönünden risk oluşturabileceği hatırlanmalı ve düzenli kontroller ihmal edilmemeli.” ifadelerini kullandı.

Gebelik rahim kanseri riskini azaltıyor #3

MUAYENE SIKLIĞI NE OLMALI?

Hem vajinal smear hem HPV testinin birlikte yapıldığı durumlarda 5 yılda bir inceleme gerekebileceğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, muayene aralıkları ile ilgili ise şu bilgileri paylaştı: “Ailesel bir faktör varsa özellikle ailesinde rahim, meme, yumurtalık, kolon kanseri olan bireylerin her sene bu kontrolleri yaptırması gerekiyor. Erken zamanda yakaladığımız bir kanserin yalnızca rahim almak suretiyle kurtulma şansı çok yüksektir. Bunun yanında 5 yıllık yaşam şansı yüzde yüze kadar ulaşabiliyor. Geç kalınması durumunda ise, rahmin kas dokusuna ve oradan da lenf bezlerine yayılım gerçekleşebiliyor. Bu durumda ameliyat şansı da zorlaştığı gibi cerrahi operasyonun yanında radyoterapi ve kemoterapiye ihtiyaç duyuluyor.”

Anne olmak isteyen bireylere dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Orhan Ünal, “Rahim içi kanserlerinde kanser rahim duvarına çok fazla ilerlemediyse yüzeyde kaldıysa bunları ameliyat etmeden yüksek doz progesteron ile yani ilaçla tedavi edebiliyoruz. Bu etapta tedavi tamamlandıktan sonra 6 aylık tedavi sonrası alınan biyopsilerde tümör hücresine rastlanmadıysa bir an önce hamile kalmalarını öneriyoruz. Yumurtalık kanserlerinde erken evrede yahut tek yumurtalıkta ise karın içinde bir yaygınlık yoksa tek taraflı yumurtalığın alınması ve takiplerle doktor önerisiyle bazı kanser türlerinde cerrahi sonrası gebeliğe müsaade edilebilir.” dedi.

Başa dön tuşu