Gündem

Gebze’de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti

Gebze’de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti , ekonomi haberleri bölümümüzde Gebze’de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Gebze’de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Gebze’de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti

Gebze'de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)  Biyoteknoloji Enstitüsü Endüstriyel Biyoteknoloji Araştırma Grubu, 2 yıl önce TÜBİTAK desteğiyle mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretilmesine yönelik “Fermantasyon Yöntemiyle Biyoaktif Peptitlerce Zenginleştirilmiş İşlevsel Spirulina Ürünü Geliştirilmesi Projesi”ni hazırladı.

Proje kapsamı içinde besin değeri yüksek miktarda olan mikroalglerden istenmeyen tat ve koku arındırılarak protein üretildi.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BİTKİSEL TABANLI BESLENME

GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Müge İşleten Hoşoğlu, TÜBİTAK aracılığıyla desteklenen proje kapsamı içinde çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

Hoşoğlu, ağırlıklı olarak gıda ve yem sanayisine yönelik biyoteknolojik yollarla işlevsel gıda ve yem katkı maddelerini ürettiklerini altını çizerek, laboratuvarda çalıştıkları projeleri mikroorganizmalar tercih ederek hayata geçirdiklerini açıkladı.

Sağlıklı, sürdürülebilir ve bitkisel tabanlı beslenme alışkanlıkları geliştirmenin, hem toplum sağlığı hem de dünya için mühim olduğunu vurgulayan Hoşoğlu, bundan dolayı dünya çapında alternatif ürünler üzerine yoğun araştırmalar gerçekleştirildiğini anlattı.

Hoşoğlu, tüketicilerin gıdaların sağlık üzerine olumlu katkı ve hastalıkları önleyici etki beklentisinin, hem üreticileri hem de araştırmacıları mikroalg tabanlı formülasyonların keşfi ve üretimi yönünde motive ettiğini kaydetti.

Proje kapsamı içinde 2 senedir yürüttükleri çalışmaları 2022 senesinin sonunda tamamlamayı amaçladıklarını aktaran Hoşoğlu, yerli bir üreticiden temin ettikleri mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle istenmeyen tat ve koku arındırılarak protein ürettiklerini sözlerine ekledi.

Gebze de bilim insanları, mikroalglerden fermantasyon yöntemiyle protein üretti #1

“MİKROALGLER, KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNE DÖNÜŞÜYOR”

Hoşoğlu, sürdürülebilir bir kaynak olan mikroalglerin, özellikle protein içerikleri yönünden çok zengin olduğuna tasvir ederek, “Dünya nüfusu arttıkça gittikçe artan protein ihtiyacı söz konusu, mikroalgler, bu ihtiyacı karşılama yönünden son derece umut vadeden kaynaklar. Ağırlıklı olarak hayvansal proteinlerle besleniyoruz fakat mikroalgler bu anlamda hem sürdürülebilir olmaları hem de hayvansal proteinler gibi çevreye zararlı olmayan üretim metotlarıyle üretilmeleri sebebiyle çok büyük bir potansiyele sahip.” ifadelerini kullandı.

Mikroalglerin kendine özgü aromaları olduğunu aktaran Hoşoğlu, şöyle devam etti:

“Yosun aroması gibi. Bunu bir yoğurda yahut değişik bir ürüne ilave ettiğinizde o baskın aromayı hissetmek tüketicinin hoşuna gitmiyor. Fermente ettiğimizde kendine özgü o baskın aroma detaylarının değiştiğini ve tüketici aracılığıyla daha da kabul edilebilir bir düzeyye geldiğini tespit ettik. Bu fermantasyonun olumlu bir özelliği. Ayrıca fermantasyon, ham maddede sindirimi zor olan bazı bileşiklerin sindirimini kolaylaştırıcı ve işleyişini artırıcı etkilere de sahip bir yöntem. Projenin en büyük amacı da bu.”

Hoşoğlu, biyolojik ve sürdürülebilir kaynaklar olan mikroalgleri yetiştirmek için hiçbir biçimde tarım arazisine ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

“OLDUKÇA ÜMİT VADEDEN BİR ÇALIŞMA”

Projeyle verimli bir çalışma ortaya koyduklarını dile getiren Hoşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Oldukça ümit vadeden bir çalışma. Başta gıda olmak üzere medikal, kozmetik, yem sanayisine yönelik olarak birden fazla ürünün formülasyonuna girecek bir ürün. Kontrollü koşullar altında bu sürdürülebilir ürünleri üretebilirsiniz ve gıda takviyesi olarak kullanabilirsiniz. Günümüzde yoğun olarak tablet ve toz formunda kullanılıyorlar. Lakin bu tür işlevsel ürünleri, gıda formülasyonlarına da sokmak gerekiyor. Özellikle protein yönünden incelediğimizde hayvansal proteinlere alternatif olarak kullanımlarının yaygınlaştırılması gerekiyor. Uyguladığımız fermantasyon metotlarıyle mikroalglerin istenmeyen tat ve koku detaylarını de iyileştirdiğimiz için daha da geniş bir uygulama alanı oluşturmuş oluyoruz. Hem mevcut biyoaktif detaylarını, yani sağlığa yararlı faydalarını artıyoruz hem de bunların gıdalarda kullanım dozunu artırma yönünde bir işlem yapmış oluyoruz. Dolayısıyla daha çok tüketilmesi demek, sağlık üzerine olumlu etkilerinden daha çok fayda sağlanacak demektir.”

Hoşoğlu, proje kapsamı içinde mikroalgin fermantasyonda ilk kez ham madde olarak kullanıldığını kaydetti.

Mikroalg üretiminin Türkiye’de yapıldığını, fermantasyonla buna artı değer kattıklarını dile getiren Hoşoğlu, “Fermente alg olarak katma değeri daha yüksek bir ürüne dönüşmüş oluyor.” dedi.

Başa dön tuşu