Gündem

Genç model Brooks Nader, AirTag ile gizlice takip edildi

Genç model Brooks Nader, AirTag ile gizlice takip edildi , ekonomi haberleri bölümümüzde Genç model Brooks Nader, AirTag ile gizlice takip edildi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Genç model Brooks Nader, AirTag ile gizlice takip edildi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Genç model Brooks Nader, AirTag ile gizlice takip edildi

Genç model Brooks Nader, AirTag ile gizlice takip edildi

Apple’ın, 20 Nisan’da tanıttığı yeni eşya seyirci modeli AirTag, şirketin yazılımları ve hizmetleriyle birlikte çalışıyor.

Apple’ın iOS’taki “Find My” uygulaması içindeki öğeleri izlemenize olanak tanıyan AirTag, anahtarlar yahut cüzdanlar gibi öğeleri izlemek için kullanılıyor ve eşyanızdan uzaklaştığınızda yahut kaybettiğinizde size bildirim gönderiyor.

KÖTÜYE KULLANIM ARTIYOR

Son zamanlarda bu tür takip cihazlarının kötüye kullanımı bi hayli artmış durumda. Misal verilecek olursa geçtiğimiz haftalarda, ABD’nin Arkansas Eyaleti’nde yaşayan bir kadının arabasına AirTag yerleştirilmiş ve gizlice takip edilmişti.

GENÇ MODEL ABD’DE AIRTAG İLE TAKİP EDİLDİ

ABD’de yaşayan Lübnan asıllı model Brooks Nader, Apple’ın AirTag cihazı ile gizlice takip edildiğini sosyal platformdan açıkladı.

26 yaşındaki model, çarşamba günü New York’un ünlü bölgesi TriBeca’de dostlarıyla eğlendiğini, fakat birinin ceketinin cebine gizlice ‘AirTag’ koyduğunu ve takip edildiğini dile getirdi.

airtag

APPLE BİLDİRİM GÖNDERDİ

Nader, saatler sonra telefonuna gelen bildirimin ekran görüntüsünü Instagram’dan paylaştı. Apple’ın gönderdiği bildirimde, “Bilinmeyen aksesuar algılandı. Bu öğe bir süredir sizinle birlikte hareket ediyor. Sahibi konumunu görebilir.” ifadeleri yer aldı.

TÜM KADINLARA SESLENDİ

İkinci bir gönderi yayınlayan model, Apple’ı da etiketleyerek, “Bu cihazın sahip olduğu tehlikeyi ve potansiyel olarak ölümcül sonuçlarını dikkate aldınız mı? Tüm kadınlar, lütfen çantanızı ve ceplerinizi kontrol edin!” diye bir paylaşım yaptı.

nader

AIRTAG İLE TAKİP EDİLDİĞİNİZİ ANLAMANIN YOLU

Eğer iOS işletim sistemine sahip bir Apple cihazınız varsa, ekstra bir işlem yapmanıza gerek yok.

Apple, sahibinden ayrı bir AirTag’in sizi takip ettiğini algıladığı anda zaten size bir bildirim gönderiyor.

Bunun yanı sıra AirTag, eğer 8 saat ila 24 saat içinde sahibine geri dönmez ise, bulunduğu yerde ses çıkarmaveya başlayabiliyor.

ANDROID İÇİN YENİ UYGULAMA

Apple’ın iOS tarafında sunduğu bu güvenlik sistemlerine karşın Android tarafında benzeri bir uygulama yer almıyordu. Lakin geçtiğimiz haftalarda yayına giren Tracker Detect uygulamasıyla bu sorun çözüldü.

AirTag cihazı ile takip edildiğini düşünen Android kullanıcıları, Apple’ın Tracker Detect uygulaması aracılığıyla çevredeki AirTag cihazlarını tarayıp yerlerini tespit edebiliyor.

tracker detect

Eğer siz de AirTag cihazları ile gizlice takip edildiğinizi kafanızı yoruyorsanız, aşağıdaki bağlantıdan Apple’ın Tracker Detect android uygulamasını indirebilirsiniz.

  • Tracker Detect

Başa dön tuşu