Ekonomi Haberleri

Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek

Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek , ekonomi haberleri bölümümüzde Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek

Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneğinin (BESD-BİR) başvurusu üzerine verilen karara genetiği değiştirilmiş bazı soya ile mısır çeşitleri ve ürünlerinin hayvan yemlerinde kullanılacak.

HAYVAN YEMLERİNDE KULLANILACAK

Bakanlık, BESD-BİR’in başvurusu üzerine, komite aracılığıyla hazırlanan raporları değerlendirerek, genetiği değiştirilmiş 4.114 mısır çeşidi ile genetiği değiştirilmiş bir soya çeşidi ve ürünlerinin hayvan yemlerinde tespit edilen şartlara uyulması kaydıyla kullanılmasına onay verdi.

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

Konuya ilişkin biyogüvenlik kararları Resmi Gazete’de yayınlandı. Ayrıca kararların geçerlilik süresi de 10 yıl olarak belirlendi.

Genetiği değiştirilmiş soya ve mısır çeşitleri hayvan yemlerinde kullanılabilecek #1

ÜRETİM ŞARTA BAĞLANDI

Buna göre, Bakanlık, Livzym Biyoteknoloji Araştırma Geliştirme Sanayi ve Ticaret AŞ’nin başvurusu üzerine, Bilimsel Risk Değerlendirme Komitesi ve Sosyoekonomik Değerlendirme Komitesince hazırlanan raporları değerlendirerek, modern biyoteknolojik metotlarla kapasitesi geliştirilmiş “Aspergillus oryzae” kullanılarak endüstriyel “proteaz/mukorpepsin” enziminin tespit edilen hususlara uyulması şartıyla üretimine karar verdi.

Kararlarla, bu ürünlere ilişkin “ayırt edici kimlik, geçerlilik süresi, ithalatta uygulanacak işlemler, kullanım amacı, risk yönetimi ve piyasa denetimi için gerekli veriler, izleme, belgeleme ve etiketleme koşulları, ambalajlama, taşıma, muhafaza ve nakil kaideleri, işleme, atık, artık arıtım ve imha koşulları, güvenlik ve acil durum önlemleri, yıllık raporlamanın nasıl yapılacağı” başlıklarındaki hususlara uyulması zorunlu tutuldu.

Başa dön tuşu