Ethereum Haberleri

Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece Hodler’lar kaldı

Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece Hodler’lar kaldı, kripto haberleri bölümümüzde Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece Hodler’lar kaldı başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece Hodler’lar kaldı ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Glassnode’dan yeni Bitcoin raporu: Sadece Hodler’lar kaldı

Düzenli olarak paylaşımı yaptığı zincir üstü verilerle başta Bitcoin olmak üzere kripto para piyasasındaki gidişatı değerlendiren Glassnode, geçen haftaki gelişmlerin sayılara yansımasını aktardı.

Bitcoin’de Mayıs ayından bu yana yaşanan %50’den fazla olan düzeltme hareketinin, ufak yatırımcıların piyasadan çekilmesine yol açtığu gösterilen raporda şu ifadeler kullanıldı:

“Sadece Hodler’lar kaldı”

Bitcoin blok alanının göreceli olarak az kullanımı son dönemin en fazla tartışılan konularından ve bu durum, gidişatın yükseliş mi yoksa düşüş mü getireceğinin konuşulmasına neden oluyor:

Bize “Boğa” sinyali veren göstergeler SegWit gibi etkin işlem metotlarınin büyüyen benimsenmesi ve Lightning Network’ün git gide artan kullanımı…

“Ayı” konusunu gösteren bulgular ise, Mayıs ayında başlayan ve %50’den fazla düzeltmeyle sonuçlanan düşüş gidişatında kalabalık bir ufak yatırımcı grubunun piyasadan çekilmiş olması ve 2021’in ilk dönemlerinden bu yana de Bitcoin’e olan ilginin azalmasıdır.

“Daha az piyasa katılımcısı aktif durumda”

Şu anda bu iki senaryo da geçerlidir. Aşağıdaki grafik ise Mayıs ayından bu yana işlem sayılarının ciddi biçimde azaldığını ve bir “ayı sezonu zincir üstü aktivite kanalı” olarak kabul gören bölgeye girdiğimizi gösteriyor. Çünkü yüksek işlem sayıları boğa sezonu şartlarının bir parçasıdır ve yeni yatırımcılar ağa geldikçe, blok alanları da bu duruma paralel olarak artar. Bunun tam tersine de, daha düşük işlem talebi, daha az piyasa katılımcısının aktif olduğunu ve varlığa daha az ilgi duyulduğunu göstermektedir. Şu andaki günlük işlem sayıları 2018 ayı sezonundaki, 175 bin ve 200 bin içindeki rakam bölgesindedir.

“İşlem sayıları yanıltabilir”

Lakin şu da unutulmamalıdır ki, borsalar her geçen gün işlem gruplandırma metotlarıni (bir çok müşterinin çekim işlemlerini tek bir işlemde halledebilme durumu) git gide artan biçimde kullanmaktadır. Bundan dolayı işlem sayıları yanıltıcı olabilir. Dolayısıyla, bunun yanı sıra aktif olan zincir üstü kullanıcı sayısına da bakmamız gerekir.

Lakin burada da, benzer bir modelin oluştuğunu göze çarpıyor. Gittikçe azalan bir kullanıcı kitlesi kalmış durumda ve bu da ayı sezonu göstergesi olarak sayılabilir. Sonuç olarak bu veriler, piyasanın şu anda Hodler’lar ve tarder’lar aracılığıyla domine edildiği tezini doğruluyor. Çünkü yeni katılımcılar ve ufak spekülatörlerin katılım oranı çok daha az görülüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu