Ekonomi Haberleri

Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir

Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir , ekonomi haberleri bölümümüzde Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir

Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir

Bloomberg HT yayınında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, ”Çalkantılı zamanda kur geçişkenliği normal zamanlara göre çok kısa gerçekleşiyor. Aralık enflasyonu ne kadar yüksek gelirse Ocak da o kadar düşük gelecektir. Asıl kur geçişkenliğine Mart’tan sonra inceleyeceğiz” dedi.

“OCAK’TA EKSİ ENLFASYON BEKLİYORUM”

Ocakta eksi enflasyon öngören Aşan ”Aralık ayı geleceğe dair enflasyon beklentileri yönünden baz alınacak bir ay değil. Aralık ayında fiyatlamalar içinde ciddi köpük olmuştu. Kurun bu düzeylerde devam ettiği ortamda fiyat düzeltmelerinin etkisiyle Ocak ayında eksi enflasyon bekliyorum. Tasarruf sahipleri Ocak’taki negatif enflasyonu da dikkate almasınlar, o da baz etkisiyle olacaktır. Şubattan sonraki enflasyon önümüzdeki döneme dair enflasyon beklentisini belirleyecek dönem olacak” diye konuştu.

Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir #1

“2022 SONU ENFLASYONU YÜZDE 15-18 ARASI OLABİLİR”

Enflasyon üzerindeki kur baskısının sınırlı kalacağını düşündüğünü aktaran Aşan ”Ben hali hazırdaki mevduat faizlerinin altında bir enflasyonla 2022’yi tamamlayacağımızı düşünüyorum. Büyük ihtimalle yüzde 15-18 içinde tamamlayacağız 2022’yi” ifadesini kullandı.

Göksel Aşan: Ocak ayı enflasyonu eksi gelebilir #2

Başa dön tuşu