Gündem

Google, Antalya’daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi

Google, Antalya’daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi , ekonomi haberleri bölümümüzde Google, Antalya’daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Google, Antalya’daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Google, Antalya’daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi

Google, Antalya'daki deprem öncesi kullanıcılara bildirim gönderdi

Google’ın Android mobil cihazlardaki ivmeölçer sensörlerini deprem tespit etmek için kullandığı sistem, geçtiğimiz yıl ABD’nin Kaliforniya eyaletinde başlatılmış ve ardından bir çok değişik ülkede kullanıma sunulmuştu.

Bu özellik ile birlikte, Android cihazlar önce bir depremin yol açtığu dalgaları tanıyor. Ardından Google, telefonlardan gelen verileri analiz ederek sismik aktivitenin arttığı alandaki kullanıcılara erken ikaz mesajı gönderiyor. Kullanıcılar da bu hizmeti reddetmedikleri takdirde otomatik olarak bilgilendiriliyor.

ANTALYA DEPREMİNİ ÖNCEDEN HABER VERDİ

Bu sabah saatleri civarında, Antalya’nın Alanya ilçesi açıklarında 5.3 büyüklüğünde deprem yaşandı.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, deprem saat 06.21’de deniz yüzeyinin 39,52 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Antalya’da gerçekleşen depremden saniyeler önce Android kullanıcıları, Google’ın deprem ikaz sisteminden gelen bildirimle karşı karşıya geldi.

GOOGLE

Şirket, hem depremleri tespit etmek hem de insanları uyarmak için deprem algılama sistemine tamamen güveniyor.

Çünkü hemen hemen her mobil cihaz, mini bir sismograf gibi davranan ve birincil ve ikincil deprem dalgalarını tespit edebilen bir ivmeölçer sensörüne sahip.

Bu nedenle Google, milyonlarca Android telefonu bu sisteme bağlayarak, dünyanın en büyük deprem algılama ağını kurmak istiyor.

Google’ın destek aldığı deprem bilimi uzman kişilerı,  meydana gelebilecek yanlış ikazlara rağmen mobil cihazların mini-sismograflara dönüşmesinin büyük bir avantaj sağlayacağını söylüyor.

Araştırmacılara göre çoğu mobil cihazun sensörü, depremin merkez üssünün ortalama 1 kilometre içindeki 3.1 ve üzerindeki şiddetleri kaydedebiliyor.

google

DEPREM UYARI BİLDİRİMLERİ NASIL AÇILIR

Eğer siz de Android işletim sistemine sahip bir mobil cihaz kullanıyorsanız, Ayarlar > Konum > Deprem ikazlarıyolunu izleyerek bildirimleri açıp kapatabilirsiniz.

GOOGLE DEPREM

Başa dön tuşu