Gündem

Google’ın 4.34 milyar euroluk para cezası için AB’ye açtığı dava başlıyor

Google’ın 4.34 milyar euroluk para cezası için AB’ye açtığı dava başlıyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Google’ın 4.34 milyar euroluk para cezası için AB’ye açtığı dava başlıyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Google’ın 4.34 milyar euroluk para cezası için AB’ye açtığı dava başlıyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Google’ın 4.34 milyar euroluk para cezası için AB’ye açtığı dava başlıyor

Google'ın 4.34 milyar euroluk para cezası için AB'ye açtığı dava başlıyor

Avrupa Birliği (AB),  Android işletim sistemiyle piyasayı domine ettiği ve rekabet kaidelerina aykırı davrandığı için 2018 senesinde Google’a tam 4,34 milyar dolarlık bir ceza kesmişti.

Suçlama, Google’ın kendi arama ve diğer çeşitli uygulamalarını Android cihazlarda yüklü olarak sunmasından kaynaklanıyordu.

AB incelemesinde, Google’ın çeşitli cihaz üreticileriyle yaptığı anlaşmalerde; Google arama, Play Store ve Chrome tarayıcısını önceden yükletmeye zorladığı ve bazı telefon üreticilerine Google aramayı önceden yüklemeleri halinde ödeme yaptığı görülmektedirılmıştı.

GOOGLE’IN İTİRAZ DAVASI BAŞLIYOR

Merkezi Lüksemburg’ta bulunan AB’nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı yapısı içinde bulunan AB Genel Mahkemesi, bu hafta boyunca ABD merkezli Google’ın AB Komisyonu kararına karşı açtığı davayı görüşecek.

GOOGLE AB

BİR YIL SÜRECEK

AB Genel Mahkemesi’ndeki davanın 1 yıl sürmesi bekleniyor. Karar sonrası dosya, hukukilik denetimi için Avrupa Adalet Divanı’na götürülebiliyor.

AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi, AB Komisyonu’nda yer alıyor.

AB Komisyonu, söz konusu incelemede rekabete yahut antitröst yasalarına aykırı bir durum tespit ederse buna son veriyor ve firmalara yüksek para cezaları uyguluyor.

GOOGLE, DAHA ÖNCE BİRÇOK KEZ CEZA ALMIŞTI

Google, arama motoruyla kendi “alışveriş” hizmetlerine avantaj sağladığı gerekçesiyle 2017’de AB Komisyonu aracılığıyla 2,4 milyar euroluk para cezasına çarptırılmıştı.

Ayrıca AB, 2019 senesinde da “reklam hizmeti” AdSense’de piyasa hakimiyetini kötüye kullandığı gerekçesiyle Google’a 1,49 milyar euro ceza kesmişti.

Başa dön tuşu