Gündem

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor

Eğitim öğretim senesinin başlamasına sayılı günler kaldı. Bu zamanda veliler, çocukların kıyafetleri ve okul malzemelerini hazırlamakla meşgul. Unutulmaması gereken bir diğer mühim şey ise rutin göz muayenesi.

Görme azlığı çocuğun gelişimini, okul başarısını ve sosyal hayatını negatif yönde etkiler. Okulda dikkat eksikliği, derslere karşı isteksizlik, yorgunluk, okumayı geç öğrenme, derslerde algılama bozuklukları, düşük karne notları ve davranış bozuklukları görme bozukluğuna bağlı gelişebilir. Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yaran Koban, çocuklarda yaygın bir şekilde görünen göz kusurları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor #1

“DİKKAT EKSİKLİĞİ OLUŞABİLİR”

Çocuklarda görme azlığına değinen Doç. Dr. Yaran Koban, ”Görme azlığı çocuğun gelişimini, okul başarısını ve sosyal hayatını negatif yönde etkiler. Okulda dikkat eksikliği, derslere karşı isteksizlik, yorgunluk, okumayı geç öğrenme, derslerde algılama bozuklukları, düşük karne notları ve davranış bozuklukları görme bozukluğuna bağlı gelişebilir. Görme bozukluklarının erken teşhis ve tedavi edilmesi, çocukların hem okul başarısının artmasını hem de çevrelerindeki bireylerle sosyal iletişimlerinin daha iyi olmasını sağlar.” şeklinde konuştu.

Okula başlamadan önce çocuklarda göz muayenesinin yaptırılmasını vurgulayan Doç. Dr. Koban, ”Birçok göz rahatsızlığı çocukluk zamanında meydana gelir. Okul çağı çocuklarında en sık görülen görme kusurları miyopi, hipermetropi ve astigmatizma olarak sıralanabilir. Miyop çocuklar yakını net görürler fakat uzaktaki objeleri, örneğin okulda tahtayı bulanık görürler. Miyopide göz ön-arka çapının normalden uzun olması veya kornea ve lensin kırıcılığının fazla olması sebebiyle görüntü retinaya ulaşamamakta ve retinanın önünde odaklanmaktadır. Uzaktaki cisimlere karşı ilgisizlik, okulda tahtayı görememe, evde televizyonu yakında zamandan seyretme, uzağa bakarken gözlerini kısıma ve ovuşturma miyopinin belirtileridir.” diye konuştu.

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor #2

“BAŞ AĞRISI VE YORGUNLUK YAPABİLİR”

Doç. Dr. Koban sözlerine şöyle devam etti: ”Hipermetropi halk içinde yakını görememe olarak bilinir. Sonsuzdan gelen ışınlar, göz küresi normalden ufak olduğu için veya kornea ve lensin kırıcılığı az olduğu için retinanın arkasında odaklanır. Görme net değildir, gözlük takmak gerekir. Yakın görüntüyü netleştirebilmek için gözler gereğinden fazla uyum yapmak zorunda kalır. Bu durum, yorgunluk, baş ağrısı, konsantrasyon eksikliği, kitap okumaktan kaçınma ve göz ovalama gibi belirtiler verir. Bazı ileri durumlarda şaşılık tabloya eşlik edebilir. Hipermetropi nasıl tedavi edileceğinde, ince kenarlı yakınsak merceklerle görüntünün retinaya odaklanması sağlanır. Hipermetropi, miyopinin aksine genelde bebeklik çağından ibu yana bulunur.

Astigmatizma korneada değişik eksenlerde değişik kırıcılık olmasına bağlı görüntünün bulanık algılanması durumudur. Hem uzak hem de yakın görmeyi etkilediği için çocukluk çağında yüksek astigmatizma değerlerinin gözden kaçması derin göz tembelliklerine neden olabilir. Ayrıca astigmatizma baş ağrısı, konsantrasyon bozukluğu, derslere isteksizlik ve ilgisizlik gibi problemlere de neden olabilir.”

Göz problemleri çocukların okul başarısını etkiliyor #3

MAVİ IŞIK KULLANIMINA DİKKAT

Son 20 yılda ışık kaynakları ve teknoloji büyük bir evrim geçirdiği hatırlatan Doç. Dr. Koban, ”Ampuller ve floresan lambalar, yerini LED (light emitting diod) ışıklandırmaya bıraktı. Beyaz ışıklı LED, içinde mavi-ışık ve fosfor barındırmaktadır. LED’in boyutlarının ufak olması mobil cihazlar, tabletler ve tv ekranlarında tercih edilmesini sağladı. Bu da on yıl önce maruz kalmadığımız mavi ışığa fazlaca maruz kalmamız sonucunu doğurdu. Sürekli mavi ışığa maruz kalan çocuklarda dijital ekranlara çok bakmaktan kaynaklanan göz yorgunluğu, odaklama kuvvetliğü, göz kuruluğu, baş ağrısı; öğrenme ve üretkenliği olumsuz etkileyebilir. Bu problemleri bertaraf etmek içinse gerekli olduğu durumlarda mavi ışık engelleyici gözlük kullanılması gerekebilir.” açıklamasında bulundu.

Bazı araştırmalara göre her dört çocuktan birinde halen fark edilmemiş, tanı almamış görme kusurunun bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Koban, bu poblemlerin çoğunun, özellikle erken evrelerinde asemptomatik olabileceğini, bundan dolayı çocuğunuzun gözlerinin rutin olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Doç. Dr. Koban, sözlerini şöyle tamamladı: ”Düzenli göz muayeneleri altta yatan görme problemlerinin erken saptanmasına yardımcı olmaktadır ve bu da onların bi hayli hızlı yönetimi ve nasıl tedavi edileceği için fırsatlar oluşturur. Erken müdahale poblemlerin daha karmaşık durumlara dönüşmesini önleyerek bize çocuklarınızın görme kabiliyetini koruma hususunda yol gösterecektır. Bunun yanında müthiş bir görme ile oyun oynayabilir ve ders çalışabilir, yaşam kalitelerini koruyabilirler.”

Başa dön tuşu