Gündem

Gümüşhane’deki yaşlı adam, 2 buçuk yıldır mavi kapak topluyor

Gümüşhane’deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Gümüşhane’deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Gümüşhane’deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Gümüşhane’deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor

Gümüşhane'deki yaşlı adam, 2 buçuk yıldır mavi kapak topluyor

Gümüşhane’deki Hasanbey Mahallesi’nde yaşayan Şenel, torunuyla başladığı mavi kapak toplama işinde şimdiye kadar 6 çuval mavi kapak biriktirdi.

Kapak toplamaya ilk olarak torunun isteğiyle kendi evlerinde kalan kayınvalidesine tekerlekli sandalye almak için başlayan Şenel, kayınvalidesinin vefat etmesinden sonra kapak toplama işini bırakmadı.

Şenel, 2,5 yıl boyunca şehir dışına gittiğinde bile kapak toplamaya devam etti.

YARDIM ETMEKTEN MUTLULUK DUYUYOR

Şehir merkezine 10 kilometre uzaklıktaki Mescitli köyüne kadar kahvehanelerden, esnaflardan, sokaklardan ve yol kenarlarından topladığı mavi kapakları biriktiren Şenel, artık yaşamının bir parçası durumuna gelen mavi kapak toplama kampanyasıyla engelli vatandaşlara yardımcı olmaktan mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Gümüşhane deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor #1

AZMİ TAKDİR GÖRÜYOR

Kentte bulunan bir çok kıraathaneye mavi kapak toplanması için bidon asan ve her gün kilometrelerce yol yürüyen Şenel’in mavi kapak toplama azmi de etraftaki insanlar aracılığıyla takdir ediliyor.

Gümüşhane deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor #2

“BACAKLARIM TUTTUĞU SÜRECE TOPLAMAYA DEVAM EDECEĞM”

Kapak toplama işine kendi evinde kalan kayınvalidesine tekerlekli sandalye almak için torunuyla başladığını anlatan Şenel, “Kayınvalidem vefat ettikten sonra torunum toplama işini bıraktı ama ben 2,5 senedir devam etmekteum. Cumhuriyet Caddesinden başlıyorum Mescitli’ye kadar gidiyorum, oradan dönüyorum yolun kenarlarından ne kadar kapak varsa topluyorum. Topladığım bireylere ‘ben bu kapakları toplayıp hastaneye sandalye alacağım’ diyerek topluyorum. Çoğu arkadaş iyi destek oldu fakat bazıları buna sıcak bakmadı. Ben yılmadım ve tam 6 çuval mavi kapak topladım. Hem kapakları topluyorum ve hem de spor yapıyorum. Her gün yürüyüş yapıyorum. Gençlere içtiğiniz suların kapaklarını bir yerde biriktirin birilerine verin diyorum.” dedi.

Gümüşhane deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor #3

“BU İŞ İÇİN DUYARLI OLALIM”

Gümüşhane’de çok kapak toplayan olduğunu, amaçlarının hastaneye daha çok sandalye almak olduğunu kaydeden Şenel, “Ben herkese bilhassa esnaflara, kahvecilere, lokantacılara bu kapakları toplasınlar diyorum. Bir kutuya koysunlar bunun yanı sıra plastik için geri dönüşüm oluyor. Bu iş için hassas olalım. Her şeyi devletten beklemeyelim. Madem bu kapaklar bir işe yarıyor o zaman biz de toplayalım. Bu kapakları toplayanlara sesleniyorum eğer bunu bilip bir yere gönderecekseler ben her zaman hazırım.” diye konuştu.

Gümüşhane deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor #4

“İSTANBUL’DA DA KAPAK TOPLADIM”

Hedefinin gücü yettiği kadar kapak toplamak olduğunu vurgulayan Şenel, şunları dile getirdi:

“Ben bu kapakları gücüm yetene kadar, bacaklarım tuttuğu kadar her gün toplayacağım. Hiçbir zaman bırakmayacağım. Ben İstanbul’a gittim orada da kapak topladım. Nereye gidersem gideyim, içtiğim suyun kapağını ve gördüğüm kapakların hepsini topluyorum. Hiçbir zaman bırakmayacağım.”

Gümüşhane deki ihtiyar adam, 2 buçuk senedir mavi kapak topluyor #5

“HER GÜN DÜNYANIN ŞİŞESİNİ ÇÖPE ATMAK YERİNE TOPLAMAYA BAŞLADIK”

Şenel’in kapak aldığı otogardaki kafe işletmecisi Soner Koç ise “Servet Şenel amcamız pandemiden sonra gelip gitmeye başladı kapak sormaya başladı benim de bir ufak elemanım vardı yeğenim daha doğrusu yardıma geliyordu bizimde aklımızda vardı ama şimdiki gençlerin akılı daha ilerde abi neden kapakları toplamıyoruz her gün dünyanın suyunu çöpe atıyoruz kapaklar hep çöpe gidiyor bir kutu koyalım biz de toplayalım dedi, öyle başladık. Amca da aşağı yukarı ayda bir kere gelip kapakları alıp gidiyordu böyle başladık bu işe.” dedi.

Başa dön tuşu