Gündem

Güney Kore, uçan taksi kontrol sistemini test ediyor

Güney Kore, uçan taksi kontrol sistemini test ediyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Güney Kore, uçan taksi kontrol sistemini test ediyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Güney Kore, uçan taksi kontrol sistemini test ediyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Güney Kore, uçan taksi kontrol sistemini test ediyor

Güney Kore, uçan taksi kontrol sistemini test ediyor

Son zamanlarda bir çok şirket, kendi uçan taksi hizmeti üzerinde çalışmalar yürütürken, bunun yanı sıra çeşitli uçuş testleri de yapıldı.

Haberimize konu olan test ise uçan taksiler için değil, onları havada kontrol etmek için gerçekleşti.

Geçen yıl Güney Kore, 2025 yılına kadar ticari şehir içi hava yolculuğuna başlamak için bir yol haritası açıkladı.

Ulaştırma bakanlığı, bu tür hizmetlerin seyahat zamanını 30-50 km içindeki mesafelerde bir saatten 20 dakikaya kadar azaltabileceğini tahmin ediyor.

KONTROL SİSTEMİ TEST EDİLDİ

Güney Kore, 2025 yılına kadar büyük havaalanları ile Seul şehir merkezi içinde taksi görevi görecek ve seyahat zamanını üçte iki oranında azaltacak uçan taksileri kontrol etmek için yeni bir sistem test etti.

Urban Air Mobility (UAM) CEO’su Noh Hyeong-ouk, “UAM hava taksilerinin, vatandaşların günlük yaşamda kullandığı yaygın ulaşım araçlarından biri olmasını bekliyoruz. Bu nedenle hizmetlerimizi çeşitli mekanlarda test etmek zorundayız.” dedi.

uam

Bir pilot, kontrolünü ve koordinasyonunu test etmek ve göstermek için Seul’deki Gimpo Havalimanı’nda Alman Volocopter aracılığıyla yapılan iki koltuklu bir uçan taksi uçurdu.

Dikey kalkışlar ve inişler için helikopter benzeri rotorlarla güçlendirilen araç, pilotsuz olarak da kullanılabiliyor.

Bir ulaştırma bakanlığı yetkilisi, yolcuların güvenliğini sağlamak maksadıyla uçuşlarda mutlaka pilot olması gerektiğini dile getirdi.

VOLOCOPTER

MALİYETLER ZAMANLA DÜŞECEK

Ticari yolculuklar 2025’te başladığında, Incheon Uluslararası Havalimanı’ndan Seul’ün merkezine bir seyahatin ortalama 110.000 won’a (93 dolar) mal olması bekleniyor.

Lakin uçan taksi pazarı büyüdüğünde bu fiyat, 2035’ten sonra yolculuk başına ortalama 20.000 won’a (17 dolar) düşecek.

Başa dön tuşu