Ethereum Haberleri

Güney Kore’de yasaklanan “play to earn” oyunları küreselde rekor kırıyor

Güney Kore’de yagizli tutulan “play to earn” oyunları küreselde rekor kırıyor, kripto haberleri bölümümüzde Güney Kore’de yagizli tutulan “play to earn” oyunları küreselde rekor kırıyor başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Güney Kore’de yagizli tutulan “play to earn” oyunları küreselde rekor kırıyor ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Güney Kore’de yagizli tutulan “play to earn” oyunları küreselde rekor kırıyor

Tüm dünya çapında korona virüs pandemesiyle birlikte özellikle Asya bölgesinde bir gelir elde etme yolu olarak görülen “play to earn” oyunları Güney Kore’de yasak olmasına rağmen ülkenin iki şirketinden çıkan iki oyun, dünya çapında önderliği elde etti.

Netmarble şirketinin “Second Country: Cross World” oyunuyla WeMade’in “Mir 4” oyunları sırasıyla küresel çapta P2E oyunları içinde 1 ve 2. sıraları aldılar.

Sebep spekülasyon yaratması…

Şu anda Güney Kore’de Oyun Endüstrisi Yasası olarak da anılan kanun, oyun şirketlerini, kullanan bireylerin “speküaltif biçimde” hareket etmesini sağlayacak olan ödülleri vermekten men ediyor. Kısa olaraksı paraya dönüştürülebilecek token vermek ülkede yasak.

Five Stars mahkeme kararıyla yasaklanmıştı

Hatta geçtiğimiz haftalarda bir mahkeme, Five Stars adlı oyunun geliştirilmesine yasak getirmişti. Buna neden olarak ise, oyunda kullanıcılara verilen NFT’ler gösterilmişti. Oyunun geliştiricisi olan SkyPeople şirketi, dağıtılan NFT’lerin ödül değil, sahiplik hakkı olarak görülmesini savunduysa da mahkeme bunun aleyhinde karar vermiş ve oyuna yasak getirmişti. Mahmeke, “NFT’ler bir borsada işleme tabi tutuluyorsa, yalnızca oyun öğresi olarak görülemez” demişti.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, geçen seneki seçim kampanyasında ise P2E yasağını kaldırma sözü vermişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu