Gündem

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin , ekonomi haberleri bölümümüzde Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin

Sağlıklı bir görünüm elde etmek için sağlıklı beslenme şarttır. En sevdiğiniz gece cilt bakımını istediğiniz kadar uygulayabilirsiniz, fakat cilt içeriden beslendiğinde farklı biçimde parlar. Güzel bir cilt elde etmek için onu besleyerek beslemeniz gerekir.

Cildimiz ve saçımız doğal olarak yaşlansa da bu yaşlanma süreci güneşe maruz kalma, kötü yaşam tarzı ve besin noksanlıkleri ile hızlanır. Cildin ve saçın erken yaşlanma riskini azaltmak için beslenme oyununuzu geliştirmeniz gerekir. İşte, cildinize ve saçınıza bi hayli iyi yansıdığı ispatlanmış besinlerden bazıları;

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin #1

1. CHİA TOHUMLARI

Besin değeri yönünden zengin olan bu gri renkli mikro boncuklar, fitness dünyasında mühim bir ün kazanmaktadır. Bunlar omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, lif, protein, amino asitler, kalsiyum, çinko, bakır, linoleik asit ve magnezyum ile doludur. İçlerindeki iyi yağ, cildinizin nem bariyerini onarır ve saçı kuvvetlendirir. Chia tohumlarındaki çinko, saçınızı çevresel hasara karşı da koruyabilir. Onlar iyi saç ve cilt için mutlak bir süper gıdadır.

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin #2

2. C VİTAMİNİ AÇISINDAN ZENGİN MEYVELER

C vitamini ile ilgili konuştuğumuzda, beyniniz yalnızca portakal ve tatlı misket limonu gibi mandalinaları hayal edebilir. Lakin listeye eklenecek daha çok şey var. Yaban mersini, kivi, papaya , çilek ve tatlı patates gibi meyveler de C vitamini ile yüklüdür. C vitamini serumunuzu topikal olarak uygularken, zengin yiyecekler yemek güzellik hedeflerinize daha iyi ulaşmanıza yardımcı olabilir. C vitamini ciltte kolajen üretmek için bir zorunluluktur. Koyu lekeleri, kırışıklıkları ve eşit olmayan cilt tonunu önler. Sadece bu değil, C vitamini de saçınızı zayıf, kırılgan ve incelmekten korur ve kepeksiz kalmasını sağlar.

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin #3

3. FINDIK VE TOHUMLAR

İşe koşarken cebinize bir avuç fındık atın. Sadece yolda müthiş bir atıştırmalık olmakla kalmayacak, bunun yanı sıra size sağlıklı saçlar ve güzel bir cilt verecektir. Kabak çekirdeği, ayçiçeği çekirdeği, ceviz, kaju fıstığı, antep fıstığı ve badem gibi tohum ve kuruyemişler E vitamini, selenyum gibi bakır, çinko, A, C ve E vitaminleri ile doludur. Bu nedenle fındık ve tohumlar saçınız ve cildiniz için en iyi arkadaşlardır. İnce çizgiler ve kırışıklıklar gibi yaşa bağlı poblemleri uzak tutabilir ve cildi koyu lekelere ve egzamaya karşı koruyabilirler. Akneye neden olan hormon androjeni dolaşan kan şekeri düzeylerini koruyarak bu sinir bozucu sivilceleri bile test edebilirler.

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin #4

4. HAVUÇ

Havuç, günlük A vitamini değerinizi karşılayabilir, çünkü yalnızca bir fincan porsiyonda diyet gereksiniminizın yüzde 51’ini karşılar. Havuçta bulunan antioksidanlar, cildi serbest radikallerin yol açtığu hücresel hasardan korur. Cilt dokularını onardığı ve bunun bunun yanında cildi zararlı radyasyondan koruduğu bilinmektedir. Cildin elastikiyetini arttırır ve kolajen üretimini hızlandırır. Yani, Havuç temelde cilt için müthişdir.

Güzelliğinizi artırmaya yardımcı en iyi 5 besin #5

5. PROTEİN

Protein vücudunuzun yapı taşıdır. Aynı biçimde saçınızda ve cildinizde bol miktarda bulunur. Çok çeşitli vejetaryen yahut vejetaryen olmayan protein yönünden zengin yiyeceklerden size en uygun olanı seçebilirsiniz. En sevdiğiniz mercimek, nohut, brokoli, fasulye, bezelye ve brüksel lahanası gibi sebzeler proteinlerle doldurulur. Vejetaryen olmayan diğer seçenekler içinde yumurta, balık, kümes hayvanları ve diğer beyaz et bulunur. Protein vücudunuzun kolajen ve elastin üretmesi için hayati önem taşır. Benzer biçimde protein de saçınız için keratin ve biotin üretir. Bu nedenle, sağlıklı saç ve cilt için bu makro besinin yeterli miktarda alınmasının gerekli olması şaşırtıcı değildir.

Başa dön tuşu