Gündem

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu , ekonomi haberleri bölümümüzde Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu

Kadın sağlığı ve doğurganlığı her zaman çok tartışılan konular olmuştur. Doğurganlık poblemleri, her iki cinsiyetten ve farklı yaş gruplarındaki insanlar içinde sürekli olarak bir artış göstermektedir. Tüm dünya çapında çiftlerin ortalama yüzde 15’inin doğurganlık poblemleriyla uğraştığını biliyor muydunuz? Toplam kadın nüfusunun ortalama yüzde 10’u, kadınlara ilişkin farklı etkenler sebebiyle doğurganlık poblemleri ile yüz yüzedır.

Polikistik over, endometriozis, tüp tıkanması ve miyom gibi sorunlar, denemelerine rağmen hamile kalmasını engelleyen yaygın doğurganlık poblemleridır. Yiyecek ve yaşam tarzı seçimleri kadın doğurganlığını doğrudan ve dolaylı olarak etkiler. Doğurganlık poblemlerindan muzdarip olmak, onu yönetme seçeneğinin olmadığı manasına gelmez. İşte, gebe kalma şansınızı artırmaya yol gösterecek bazı yollar;

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu #1

1. YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN

Sağlıklı bir diyet, kadınlarda doğurganlığı artırmada faydalı olabilir. Sonuç olarak, lif yönünden zengin yiyecekler yemek ve diyete çinko ve folat gibi antioksidanlar yönünden zengin yiyecekler eklemek mühimdir. Antioksidanlar yumurtalara zarar verebilecek kök hücresini devre dışı bırakır ve lifler vücuttan fazla östrojeni uzaklaştırır. Günlük diyette tam buğday gıda maddeleri, balık, yulaf, yumurta, kuruyemiş, meyve ve sebzeler iyi bir protein, C vitamini ve E kaynağıdır. Aynı zamanda, sağlıklı yağ tüketmeniz ve bunlardan uzak durmanız tavsiye edilir. Trans yağlar, yumurtlama döngüsü için risk oluşturabilir. Trans yağlar genelde hidrojene bitkisel yağlar, kızarmış yiyecekler, işlenmiş yahut konserve ürünler ve fırınlanmış ürünlerde bulunur.

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu #2

2. FAZLA KAFEİNDEN KAÇININ

Kafein alımının miktarı, yumurtaların yumurtalıklardan rahme taşınmasından sorumlu olan fallop tüplerindeki kas aktivitesini azalttığı için kadınlarda kısırlıkta mühim bir rol oynar. Bu, kadınlarda hamile kalma şansını azaltabilir. Bu nedenle kafein alımının sınırlandırılması ve günde 200 miligram ile sınırlandırılması tavsiye edilir. Hem kafeini önceden azaltmak hamilelik döneminizi de olumlu etkiler.

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu #3

3. KİLONUZU KONTROL ALTINA ALIN

Sağlıklı bir kilo, kadın doğurganlığını tespit eden en etkili etkenlerden biridir. Obezite, adet fonksiyonlarını, yumurtlama döngüsünü ve yumurta üretimini bozmanın mühim bir nedenidir. Doğurganlıkla alakalı en yaygın varsayımlardan biri, kadınlarda kısırlığın birincil nedeninin fazla kilolu olmasıdır. Bunun yanında, zayıf olmanın da kadın doğurganlık poblemlerindan eşit derecede sorumlu olabileceğini anlamak mühimdir. Bu nedenle yaşa ve fiziksel özelliklere bağlı olarak sağlıklı bir Vücut Kitle İndeksinin yönetilmesi çok mühimdir. Polikistik over sendromundan muzdarip kadınlar için sürdürülebilir bir kahvaltı, kilolarını yönetmede de yardımcı olabilir.

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu #4

4. FİZİKSEL AKTİVİTENİZİ ARTIRIN

Hareketsiz bir yaşam tarzı, doğurganlık poblemlerina ve kalp hastalıkları gibi diğer temel sağlık poblemlerina açık bir davettir. Orta dereceli egzersizler yapmak sağlıklı bir kilo vermeyi sağlarken bunun yanı sıra enerjinin tüm vücutta eşit olarak dengelenmesini de sağlayacaktır. Yoga ve germe, doğurganlık üzerinde doğrudan etkisi olan egzersiz türleridir. Ayrıca, obezite ile başa çıkmaveya yardımcı olabilir.

Hamile kalma şansını artırmanın en etkili 5 yolu #5

5. STRES SEVİYENİZİ DÜŞÜRÜN

Doğurganlığı artırmanın bir başka yolu da stres düzeyini yönetmektir. Bir kadın hamile kalmaya çalışıyorsa, yüksek stres düzeyleri hamile kalma şansını azaltabilir. Depresyon, endişe ve sıkıntı riski vücuttaki hormonal düzeyyi değiştirebilir ve ana üreme faaliyetlerini durdurabilir. Bu nedenle, düzenli danışmanlık, yoga ve meditasyon yoluyla stres düzeyini yönetmeniz tavsiye edilir. Uykusuzluk da stres düzeyini artırabilir. Bu nedenle vücudun dinlenmeye ve toparlanmaya zaman ayırması için en az 8 saat uyku alınması tavsiye edilir.

Başa dön tuşu