Gündem

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları , ekonomi haberleri bölümümüzde Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları

Stres ve duygusal çalkantıların hamileliğin bir parçası olduğu bilinen bir gerçektir. Ruh hali değişimleri hormonlara atfedilebilir. Ama kabul edelim ki stres yaşamımızın bir parçası olsa da, ebeveynlerimizin, büyükanne ve büyükbabalarımızın zamanından beri katlanarak arttı.

Bir aile üyesinin yahut arkadaşının ölümü, boşanma, işinizi kaybetme, finansal problemler, sağlık poblemleri, istismar yahut depresyon olağandışı stres etkenleridir ve günlük yaşamdan biraz uzaktır. Son zamanların ise kuşkusuz ki en yaygın stres nedeni; Kovid-19 pandemisi. Kovid-19, herkes için, özellikle hamile ve emziren kadınlar için kesinlikle stresi artırdı.

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları #1

STRESİN HAMİLELER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Stres, vücudun sürekli olarak bir ‘savaş ve kaç’ durumunda olmasına neden olmaktadır. Epinefrin ve norepinefrin hormonlarının salınmasına neden olmaktadır. Bu, kronik baş ağrılarına, uyku poblemlerina yahut yeme bozukluklarına neden olmaktadır. Gestasyonel diyabet yahut hipertansiyon gibi tıbbi durumları kötüleştirir. Ve bunun bunun yanında bebeğiniz için sorunlara neden olmaktadır.

Kovid-19 pandemisi sırasında, çoğu hamile kadının altta yatan bir hastalığa yakalanma korkusu mevcuttur. Hastaneye yatmaktan ve yoğun bakımdan korkuyorlar. Birçoğu doğmamış bebeklerinden, düşüklerden, kanamalardan, erken doğumlardan, büyümesi kısıtlı yahut düşük doğum ağırlıklı bebeklerden ve bir çok temelsiz ama tamamen anlaşılabilir korkuların esiri olurlar.

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları #2

HAMİLELİKTE STRES, BEBEĞİ DE ETKİLİYOR

Bazı stres etkenleri bizim için iyi olsa ve bizi diken üzerinde tutsa da, görünüşte bitmeyen Kovid-19 pandemisi gibi kronik stres, doğmamış bebek için poblemleri da artırıyor. Erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebekler gibi sorunlara yol açtığu bilinmektedir.

Bu stresin bebeklerinizde mizaç değişikliklerine ve nörodavranışsal gelişim poblemlerina yol açtığu da bilinmektedir. Bazı araştırmalar, hamile annedeki stres ile kalp hastalığı, yüksek tansiyon, diyabet, öğrenme kuvvetliğü çeken çocuklar içinde olası bir ilişki olduğunu da bulmuştur. Bazı araştırmalar, ilk üç aylık zamandaki stres etkenlerinin özellikle zararlı olduğunu ve bu annelerden doğan çocuklarda sinirlilik ve depresyona yol açabileceğini göstermiştir.

Rahmin yoğun bir yer olduğunu unutmayın. Anneden bebeğe geçen fazla sayıda hormon ve kimyasal mevcuttur. Stres hormonları bebekler üzerinde etki ederek onları sürekli olarak savaş ve kaç modunda tutar. Stresli annelerin stresli bebekleri olma olasılığı yüksektir. Bundan dolayı tüm korkularımıza rağmen, onlara karşı koymanın yollarını ve araçlarını bulmaya çalışmalıyız.

Hamilelikte Kovid-19 stresinden uzak durmanın yolları #3

HAMİLELERİN SALGIN STRESİYLE BAŞ ETME YOLLARI

– Sağlıklı beslenin.

– Düzenli olarak egzersiz yapamaya özen gösterin.

– Yeterince ve düzenli bir uyku düzeni oluşturun.

– Sizi sakinleştiren, meşgul ve mutlu tutan şeyler yaparak kendinizi meşgul edin.

– Yoga ve meditasyon için zaman ayırın.

– Korku yayan insanlar gibi kendinizi olumsuz etkilerden uzaklaştırın.

– Çok fazla televizyon yahut pandemi haberi izlemeyin. Balakalı olmanın iyi olduğunu ama stresli ve korkulu olmanın zararlı olduğunu unutmayın.

– Maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, kalabalık yerlerden kaçınmak, el hijyeni ve Kovid-19 aşısı olmak gibi Kovid-19’a uygun davranışlara uyun. Bunlar, virüsün yüksek miktarda mutasyona uğramış şekillerine karşı bile bugün en iyi şansımız.

Başa dön tuşu