Kripto Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor!, kripto para takipçileri için Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan Kripto Para Açıklaması: Düzenleme Geliyor!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül, Finansın Geleceği Zirvesi’nde konuştu. Türkiye’nin ekonomik durumuyla alakalı açıklamalar yapan Gül, kripto para birimlerinden de bahsetti ve bu hususta çalışmaların sürdüğine değindi. Ayrıca dijital para ve kripto paralar içindeki farka dikkat çekti. İşte Gül’ün konuşmasının detayları…

Şakir Ercan Gül: TCMB, kripto para birimlerine yönelik yasa hususunda hazırlanıyor

Şakir Ercan Gül, dijital finansal faaliyetler yönünden çalışmaların sürdüğinü dile getirdi. Gül’e göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, kripto para yasası hususunda hazırlık yapıyor. Lakin Gül, “dijital para ile kripto para ayrımının yapılması gerektiğini” dile getirdi.

İddia: Hazine ve Maliye Bakanlığı, Kripto Para Borsalarından Kullanıcı Verilerini Talep Etti!

Gül, “Karşılığı olan parayla karşılığı ne olduğu bilinmeyen parayı aynı kefede değerlendirme imkânımız yok,” diyerek kripto paraların arkasında herhangi bir otoritenin olmamasına atıfta bulundu.  Ayrıca, söz konusu düzenlemelerin kripto paranın “yarattığı ve yaratacağı tahribatları ortadan kaldıracak bir biçimde” hazırlanacağının altını çizdi.

TCMB’nin Dijital Türk Lirası projesi

Kriptosite.com olarak da açıkladığimiz üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), “mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı” sürdürüyor. TCMB, dijital liraya yönelik incelemelerin sürdüğinü, 15 Eylül’de paylaşımı yaptığı bir duyuruda açıkladı.

Türkiye'de İlginç Altcoin Vakası Mahkemede: Borsa Delist Etti, Kazancım Gitti!

Dijital Türk Lirası ARGE projesi kapsamı içinde ilk aşama, kavram ispat çalışmasının tamamlanması oldu. Yeni duyuru neticesinde, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya geçildiğinin bilgisi verildi. Söz konusu teknoloji paydaşlarının ise ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM olduğu altı çizildi. TCMB, duyurusunda bu platformlarla ikili mutabakat zabıtlarının imzalanmış olduğu ve “Dijital Türk Lirası İşbirliğii Platformunun” oluşturulduğunun bilgisini verdi.

Lakin, TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar olmadığını belirmekte yarar var. Merkez Bankası’na göre tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ile yürütülüyor. Banka, “Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri neticelendirıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığını” tespit etmeye çalışıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu