Ekonomi Haberleri

Hazır giyim ihracatçıları ham madde problemine çözüm önerileri

Hazır giyim ihracatçıları ham madde sorunune çözüm önerileri , ekonomi haberleri bölümümüzde Hazır giyim ihracatçıları ham madde sorunune çözüm önerileri başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hazır giyim ihracatçıları ham madde sorunune çözüm önerileri  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Hazır giyim ihracatçıları ham madde sorunune çözüm önerileri

Hazır giyim ihracatçıları ham madde problemine çözüm önerileri

Pamuk ve pamuk ipliği başta olmak üzere ham madde fiyat aralıklarındaki müthiş artış, Türkiye için stratejik öneme sahip hazır giyim sektöründe hem üretimi hem de ihracatı tehdit ediyor. Sorunun giderek bir krize dönüşmesinden ve maliyetlerin tüketiciye zam olarak yansımasından endişe eden hazır giyim ihracatçı birlikleri ile sektör derneklerinin başkanları, ortak basın toplantısıyla çözüm formüllerini açıkladılar.

5 ihracatçı birliği ve 13 sektör derneği adına konuşan İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, sektörün 2021’i 20 milyar doların üzerinde rekor bir ihracatla tamamlayacağını açıkladı. 20 milyar dolar gibi kritik bir eşiği aşacak olmanın heyecanını ve gururunu ham madde ile alakalı sorunlar sebebiyle gönüllerince yaşayamadıklarını anlatan Gültepe, şöyle devam etti:

“İPLİĞİN KİLOSU, YURT İÇİNDE DAHA PAHALI”

“Uluslararası pazarlarda emtia fiyat aralıkları son bir yılda dolar üzerinden ortalama yüzde 20 arttı. Türkiye’de bu oran yüzde 35 – 40 düzeyinde. Pamuk ve pamuk ipliğinde çok daha yüksek bir fiyat artışı ile yüz yüzeyız. Son bir yılda pamuğun fiyatı dünya çapında yüzde 57, Türkiye’de yüzde 86’6 artış gösterdi. Pamuk ipliğini yurt içinden ülkeler arası piyasalara göre 0.80 – 1 dolar daha pahalıya alıyoruz. Fiyat artışı bir yana tedarikte de sıkıntı çekiyoruz. Önceleri 2 – 3 haftada gelen ham madde şimdi 4 – 5 haftada elimize ulaşıyor. Ham madde temininde yaşadığımız sorunlar sebebiyle termin sürelerimiz uzuyor ve farklı zamanlarda siparişleri geri çevirmek zorunda kalıyoruz.”

Çin ve Asya ülkelerinden bu sene Türkiye’ye mühim bir sipariş kayması olduğunu hatırlatan Gültepe, ham maddeye ulaşımdeki sorunlar sebebiyle bu avantajı istedikleri gibi kullanamadıklarının altını çizdi. Hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün en fazla ihtiyaç duyduğu zamanda ülkemizden pamuk ve pamuk ipliği ihracatında büyük artış olduğunu bildiren Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Misal verilecek olursa Ocak – Ekim zamanında pamuk ipliği ihracatında 2020’ye göre yüzde 68,4, 2019’a göre ise yüzde 30,4 artış var. İhracata tabi ki karşı değiliz. Lakin bizim hedefimiz katma kıymetli ihracat olmalı. 10 aylık ortalamalara incelediğimizde elyafın 2, ipliğin 4, kumaşın 6 – 7 dolara ihraç edildiğini göze çarpıyor.

Oysa biz o ürünleri işleyip, hazır giyim ve konfeksiyona dönüştürebilirsek 16 – 17 dolara satabilir, katma kıymetli ihracatımızı arttırarak ülkemize çok daha yüksek döviz kazandırabiliriz. Hesap ortada. Kaybımız yalnızca katma kıymetli ihracat değil. Kısa vadeli hesaplar sebebiyle ne yazık ki küresel pazarlarda rekabet gücümüzü de azaltıyoruz. Çünkü elyaf ve ipliğin mühim bölümünü rakibimiz olan Portekiz, İtalya, Bangladeş, Pakistan ve Mısır gibi ülkelere ihraç ediyoruz. Ocak – Ekim zamanında toplam pamuk ipliği ihracatımızın yüzde 56,6’sının bu 5 ülkeye yapıldığının altını çizmek istiyorum.”

“1 DOLARLIK ARTIŞ, MAĞAZAYA 3 DOLAR OLARAK YANSIYOR”

Mustafa Gültepe, ham madde fiyat aralıklarındaki artışın yalnızca ihracatçının elini zayıflatmadığını, iç piyasada da enflasyonu yukarı yönde etkilediğinin altını çizdi. Sadece Ekim ayında hazır giyim fiyat aralıklarındaki yüzde 8,08’lik artışa dikkat çeken Gültepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Hem ihracata hem de yurt içine çalışan firmalar yeni sezon ürünlerini yüksek maliyetle üretti. Ham madde birim fiyatında 1 dolarlık artış, mağaza rafındaki ürüne 3 dolar olarak yansıyor. Ne yazık ki bu maliyet artışlarının enflasyona olumsuz tesirini önümüzdeki aylarda da görmek durumunda kalacağız.”

Hazır giyim ihracatçıları ham madde sorunune çözüm önerileri #1

“ENFLASYON İLE MÜCADELEYE OMUZ VERELİM”

“Yıllardır unuttuğumuz enflasyonu yeniden ülke gündeminden çıkarmak için Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve ekonomi yönetiminin çabalarına destek vermek durumundayız. Enflasyon değirmenine su taşımadan, bu mücadeleye omuz vermek gerekir. Dolayısı ile hem ihracatçının elini rahatlatmak hem de enflasyonu frenlemek için çok acil, olabilecekse bugün adım atılması gerekiyor. Hazır giyim ve konfeksiyon ülkemiz için stratejik öneme sahip. Sadece üretimde 650 binden fazla insanımıza istihdam sağlıyoruz. Katma kıymetli ihracatta mücevher ve savunma sanayinin ardından üçüncü sırada yer alıyoruz. Bu yıl cari açığın kapatılmasına 18 milyar dolar katkı vereceğiz. Böylesine kritik öneme sahip sektörün elini kolunu bağlamamak gerekiyor. Kamu otoritesinin atacağı bir adımla acil sorunumuzu hızla çözebiliriz. Biz pamuk ve pamuk ipliği ihracatına gözetim uygulanmasını, iplikte ek ithalat vergisinin sıfırlanmasını istiyoruz.”

Toplantıda söz alan birlik ve dernek başkanları ise şu görüşleri sözlerine eklediler:
BMD Başkanı Sinan Öncel, “Dünya ve ülkemiz büyük bir enflasyon baskısı altında. Ülkemizde maliyet artışlarının bunun yanında bir de ‘beklenti enflasyonu’ oluştu. Misal verilecek olursa üretici peşin ödeme yapmadığınızda sipariş almak istemiyor. Ödeme dolar yahut euro ile olsa bile fiyatlarda döviz bazında da artış olduğu için ham maddenin bedelini üretim öncesinde peşin vermek durumunda kalıyoruz. Piyasa kredisini ortadan kaldıran bu tablo sürdürülebilir bir tablo değil. Bu nedenle piyasadaki ‘fiyat artışı devam edecek’ algısını en aza indirecek adımların hızla atılması gerekiyor. Yurt dışından son haftalarda ülkemize yönelen yoğun sipariş talebini en iyi biçimde değerlendirebilmemiz için de bu adımları atmak durumundayız. Eğer gerekli önlemler zamanında alınabilirse süreci markalarımızın yurt dışı pazarlarda büyüyebilmeleri için fırsata çevirebiliriz” diye konuştu.

TGSD Başkanı Ramazan Kaya “Pandemi zamanında tedarik zinciri kırıldı, emtia ve hammadde fiyat aralıkları, navlun ve lojistik maliyetleri arttı. Arz talep dengesi değişti. Bu zamanda tekstil ihracatının çok arttığını göze çarpıyor. Bunun yanı sıra yakın pazar ciddi biçimde Türkiye’ye yöneldi. Bizim bu sürede ihtiyacımız olan ham maddeye içeriden yahut ithalat yaparak bi hayli hızlı ve doğru bir fiyatla ulaşmamız gerekiyor. Müşterilerimizin talep ettiği ürünlerin bir kısmı Türkiye’de üretilmiyor. Müşteri isteklerini karşılayabilmek için ara mamül ithalatı yapmak zorunda kalıyoruz. Söz konusu ara mamüllerde vergi ve anti damping vergisiyle yüz yüze kaldığımızda ürünün maliyeti arttığından ihracat fiyatımız artıyor. Rekabet gücümüzü kıran bu vergilerin bir yıllık dönem için kaldırılmasını talep ediyoruz. Vergiler kaldırılmadığında bizi Dahilde İşleme Belgesi’ne yönlendiriyorlar. Lakin Dahilde İşleme Belgesi oldukça önemli proses gerektirdiği için takip ve organizasyonunu yapmak çok zor. Çözüm olarak ihracatın belli bir oranı kadar iplik yahut kumaş ithalatına izni verilmesini öneriyoruz” diye görüş verdi.

Tüm İç Giyim Sanayicileri Derneği (TİGSAD) Başkanı Nazım Kanpolat, “Piyasada psikolojik bir baskı var. Bugün çiftçiden tutun ipliğe kumaşa kadar herkes bir stok derdine düşmüş. Eskiden bir aylık stokunu imalat yapmak için tutan tüccar şimdi bunu üç – beş aylara kadar çıkarıyor. İthal vergilerinin açılması ile birlikte psikolojik olarak fiyatlar yüzde 10 – 15 geriye çekilecektir. Yani yüzde 12 artı yüzde 10 demek yüzde 20 – 25’lere varan bir etki oluşturacaktır” dedi.

Hazır giyim ihracatçıları ham madde sorunune çözüm önerileri #2

Başa dön tuşu