Gündem

Hersek Lagünü’nde kadife ördek görüldü

Hersek Lagünü’nde kadife ördek görüldü , ekonomi haberleri bölümümüzde Hersek Lagünü’nde kadife ördek görüldü başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hersek Lagünü’nde kadife ördek görüldü  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Hersek Lagünü’nde kadife ördek görüldü

Hersek Lagünü'nde kadife ördek görüldü

Yalova’da, kuş gözlemcileri aracılığıyla korunma statüsündeki kırmızı listeye bir tür daha eklendi.

Kadife ördeğin de kuş gözlemcileri aracılığıyla bulunmasıyla Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı 239’a çıktı.

Altınova beldesindeki ‘Kuş Oteli’ olarak anılan Hersek Lagünü binlerce su kuşunu misafir ediyor. Lagüne gelen kış göçmeni kuşların içinde nadir türler de görülüyor.

Altınova Belediyesi kuş gözlemcisi Fatih Bülbül ve konuk kuş gözlemcileri aracılığıyla korunma statüsü kırmızı listede olan kadife ördek gözlemlendi. Kadife ördek ile Hersek Lagünü’nde kuş türü sayısı 239’a çıktı.

“LAGÜN İÇİN YENİ BİR TÜR”

Yılın ilk günlerinde ekip olarak lagünde gözlem çalışması gerçekleştirdiklerini söyleyen Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül, bölgede değişik bir kuş türüne rastladıklarını açıkladı.

Fatih Bülbül, “Kısa bir araştırmadan sonra kuşun, kesin olarak dişi birey kadife ördeği olduğuna karar verdik. Türkiye’de nadir görülen kadife ördek, Hersek Lagünü için de yeni bir türdü. Daha sonra bu haberi öğrenen kuş gözlemcisi dostların alana gelmesi sonrası onların katkısıyla ikinci bireyi de kayıt altına aldık. Kadife ördek kaydıyla Hersek Lagünü tür sayısı 239’a çıkmış oldu. Gözlem çalışmasını bitirdiğimizde kadife ördek yanında nadir türlerden 5 birey kulaklı batağan (Podiceps auritus) ve 1200 flamingo (Phoenicopterus roseus) ile toplamda 74 türden 5 binin üzerinde kuş, günün envanterine girdi” dedi.

Hersek Lagünü nde kadife ördek görüldü #1

MARMARA’DA EN SON 1917’DE GÖRÜLDÜ

Kuşları gözlemlemeye başladığı ilk günlerden beri Hersek Lagününün en sevdiği alanlardan biri olduğunu söyleyen Çağan Abbasoğlu ise, “Bölgenin kuşlar için güvenliği ve denizle bağlantısından dolayı besin zenginliği kuşlar için mühim bir sığınak olmasını sağlıyor. Yılın bu zamanında kuzeyden gelen nadir türlerini bulma olasılığımız oluyor, bu da gözlemlere ayrı bir heyecan katıyor. Marmara Denizi’nde en son 1917’de görülen, ülkemizde daha çok Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarını ziyaret eden kadife ördek de bu efsane türlerden biriydi. Fatih Bülbül Ağabey ile yaptığımız bu gözlemlerde Hersek Lagünü’ne daha birden fazla yeni tür ekleyeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

Hersek Lagünü nde kadife ördek görüldü #2

Hersek Lagünü nde kadife ördek görüldü #3

Hersek Lagünü nde kadife ördek görüldü #4

Hersek Lagünü nde kadife ördek görüldü #5

Başa dön tuşu