Altcoin Haberleri

Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu: H2 Racing Truck

Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu: H2 Racing Truck , ekonomi haberleri bölümümüzde Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu: H2 Racing Truck başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu: H2 Racing Truck  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu: H2 Racing Truck

Hidrojen yakıtlı yarış kamyonu: H2 Racing Truck

Hidrojen yakıtlı araçların sayısı her geçen gün artmaya devam ederken, Fransa merkezli Gaussin şifrketi yeni bir araçla karşımıza çıktı.

Gaussin aracılığıyla geliştirilen ve tasarımı Pininfarina’ya ait olan H2 Racing Truck, hidrojen yakıtından güç alıyor.

Şirket aracılığıyla yapılan açıklamaya göre kamyon, ilk olarak 2022 Dakar Rallisi’nde boy gösterecek.

TEKNİK DETAYLAR

Şirketin kendi tasarımı olan modüler elektrikli araç platformu üzerine inşa edilen H2 Racing Truck, her biri 408 beygir güç üreten iki elektrik motorundan güç alıyor. Araçta 82 kWsa kapasiteli batarya ve enerji üretimi için 80 kg yakıt taşıyabilen hidrojen tankı yer alıyor.

H2 RACING TRUCK

Yarış esnasındaki hızı 140 km/s ile sınırlı olacak H2 Racing Truck, şirketin dile getirdiğine göre 250 kilometre yol kat edebilecek kapasiteye sahip. Yakıt dolum istasyonunda tankın doldurulması ise 20 dakika civarında sürüyor.

Verilen bilgiye göre, H2 Racing Truck’ın yollara çıkacak versiyonları iki farklı biçimde üretilecek.

Bunlardan ilki, yine hidrojen yakıt hücreli olacak ve 800 kilometreye kadar menzil sunacak. İkincisiyse yalnızca bataryalı elektrikli araç olarak 400 kilometre menzile sahip olacak.

H2 RACING TRUCK

HİDROJEN YAKITLI ARAÇ NEDİR

Hidrojen yakıtlı araçlar da tıpkı elektrikli araçlar gibi gücünü elektrikten alıyor. Lakin hidrojenli araçların içinde herhangi bir batarya yok. Bu araçlar, elektrik enerjisini içinde bulunan hidrojenden elde ediyor.

Benzin ve dizel gibi fosil yakıtların yerine hidrojen kullanmak, karbondioksit gazı oranını düşürebilmek için en iyi çözüm metotlarınden biri. Bu nedenle bazı üreticiler, bu teknolojiyi daha geliştirmek için çalışıyor.

Hidrojen yakıtının maliyetli olması ve gerekli yakıt istasyonlarının fazla olmaması, bu teknolojinin önündeki en büyük önüne geçerden ikisi.

H2 RACING TRUCK

Başa dön tuşu