Ethereum Haberleri

Hindistan’da kripto para borsalarına vergi kaçırma soruşturması

Hindistan’da kripto para borsalarına vergi kaçırma soruşturması, kripto haberleri bölümümüzde Hindistan’da kripto para borsalarına vergi kaçırma soruşturması başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hindistan’da kripto para borsalarına vergi kaçırma soruşturması ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Hindistan’da kripto para borsalarına vergi kaçırma soruşturması

Hindistan’ın Mumbai şehri vergi kurumu, kripto para borsalarına yönelik olarak bir vergi kaçakçılığı soruşturması başlattı.

Ülkenin yerel haber organlarından The Economic Times’a göre, soruşturmalar kapsamı içinde 9.4 milyon dolar (125 milyon lira) tutarında bir vergi kaçırma tespit edildi.

İnceleme yapılan borsalar içinde Binance’e ait olan WazirX’in bunun yanında Coinswitch Kuber, CoinDCX, BuyUCoin, Bitcipher ve Unocoin yer aldı.

Resmi açıklamaya göre bu platformlar, kripto para alım satımında sağladıkları aracılık hizmetinden elde ettikleri komisyon gelirinin yüzde 18’lik mal ve hizmet vergisini (GST) ödemediler. İlgili kayıtlara ulaşan yetkililer, söz konusu verginin ödenmediğine dair ispatlarla işlem başlattılar.

WazirX’te yapılan soruşturmada, hemen hemen 6 milyon dolarlık (72 milyon lira) vergi kaçırma tespit edildi. Açıklamada, faizler ve cezayla birlikte 6.6 milyon dolarlık (88 milyon lira) bir meblağın geri alındığı belirtildi.

WazirX ise bir bilgilendirmede bulunarak vergi bileşenlerinden birinin yorumlanmasında belirsizlik olduğunu ve bunun verginin farklı biçimde hesaplanmasına yol açtığını açıkladı. Borsa, gönüllü olarak yaşanan ek GST’nin ödendiğini açıkladı, vergi kaçırma gibi bir niyetin olmadığını ve hiçbir zaman olmayacağını vurguladı.

En son Mumbai’li yetkililer, önümüzdeki günlerde incelemelerin yoğunlaştırılacağını açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu