Gündem

Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi

Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi , ekonomi haberleri bölümümüzde Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi

Hubble, Samanyolu'nun kalbindeki yıldız kümesini görüntüledi

1990 senesinde uzay mekiği Discovery aracılığıyla Dünya etrafındaki yörüngesine taşınan ve o zamandan bu yana bir çok bilimsel araştırmada kullanılan Hubble Uzay Teleskobu, önümüzdeki aylarda yerini James Webb Uzay Teleskobu’na bırakacak.

Emekliye ayrılmadan önce uzaydaki yeni oluşumları gözlemlemeye devam eden Hubble, Samanyolu’nun kalbindeki Palomar 6 adlı küresel yıldız kümesini görüntüledi.

Avrupa Uzay Ajansı’nın Sosyal paylaşım platformu Twitter üzerinden paylaştığı fotoğraftaki ışıltılı yıldızlar, Samanyolu Galaksisi’nin merkezine epey yakın.

hubble

GÖZLEMLEMEK ÇOK ZOR

Samanyolu’nun bu bölgesinde yıldızlararası gaz ve toz, yıldızların yaydığı ışığı emerek gözlemleri bi hayli zorlaştırıyor.

ESO 520-21 adıyla da bilinen söz konusu küresel yıldız kümesi, Yılancı takımyıldızında (Ophiuchus) yer alıyor.

Kütleçekimsel olarak ortalama 100 ila 200 ışık yılı boyunca tek bir yapıya bağlı çok eski yıldızlardan oluşan sisteme küresel yıldız kümesi deniyor.

Yüz binlerce yıldız içeren bu sistemler, evrenin en eski nesneleri içinde sayılıyor ve her galakside olduğu düşünülüyor.

Hubble Uzay Teleskobu, 24 Nisan 1990’dan bu yana görevde. Yaklaşık 48 bin gök cismi üzerinde 1,5 milyondan fazla gözlem yapan ünlü teleskop, yerini 18 Aralık 2021’de fırlatılacak James Webb’e bırakacak.

Hubble:

HUBBLE

James Webb:

jamess web

Başa dön tuşu