Gündem

İBB’ye sızan DİAYDER üyeleri Bakan Süleyman Soylu’yu 8 ay boyunca takip etmiş!

İBB’ye sızan DİAYDER üyeleri Bakan Süleyman Soylu’yu 8 ay boyunca takip etmiş!, gündemdeki haberler bölümümüzde İBB’ye sızan DİAYDER üyeleri Bakan Süleyman Soylu’yu 8 ay boyunca takip etmiş! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. İBB’ye sızan DİAYDER üyeleri Bakan Süleyman Soylu’yu 8 ay boyunca takip etmiş! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

İBB’ye sızan DİAYDER üyeleri Bakan Süleyman Soylu’yu 8 ay boyunca takip etmiş!

CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesine DİYARDER referansı ile giren ve terör örgütü PKK’ile iltisaklı olduğu tespit edilen dernek üyeleri ile ilgili hazırlanan iddianamenin tamamlanmasının ardından yeni bir detay yaşandı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi’ye yaptığı bilgilendirmede, DİAYDER üyelerinin kendisini takip ettiğini kelimelerine ekledi.

thumbs-b-c-b51f2624e816e2d23080fbe7ea3f3f97.jpg

Abdulkadir Selvi köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Soylu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yakın bir mevkide İçişleri Bakanlığı’nın yeri olduğunu altını çizerek, ”Ben İstanbul’da olduğum zaman görüşmelerimi orada yapıyorum. 8 aydır beni takip ediyorlarmış. Ben usul olarak misafirlerimi kapıda karşılar, kapıda uğurlarım. Bunların hepsini takip etmişler” diyor.

1-249.jpg

KİMLERLE FOTOĞRAFLARI VAR?

Süleyman Soylu, sözde din adamlarından bir araya gelen DİAYDER’in PKK ile ilişkisi ile ilgili da bilgi veriyor. “DİAYDER’dekiler PKK ile ilişkili. Onların kimlerle fotoğrafları olduğunu, bu fotoğrafları nerede çektirdiklerini bilinmekte”diye konuşuyor.

2022’DE SİVİL İTAATSİZLİK

Soylu bir bilgiyi de paylaşıyor. KCK çok deşifre olunca PKK’nın şehir yapılanmasında YSP’ye ağırlık verdiğini belirtiyor. “2022’de bütün hedefleri sivil itaatsizlik eylemleri” diyor.”

thumbs-b-c-c6eb9625dd8f1cd1d44cdf790ee01951.jpg

DİAYDER İDDİANAMESİ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca hazırlanan 335 sayfalık iddianamenin gönderildiği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, incelemesini bitirdi.

İddianameyi kabullenerek tensip tutanağı hazırlayan mahkeme heyeti, ilk duruşmaların 18 ve 21 Şubat’ta yapılmasına hükmetti.

Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER isimli derneğin, terör örgütü KCK sistematiği ışığında kurularak faaliyet yürüttüğü anlatılan 10’u tutuklu 23 sanığın olduğu iddianamede, derneğin kullandığı internet sitesindeki örgütsel öğeler, internet sitesinde Kürt sorununa ilişkin tertip edilen anket çalışmasının örgütsel temeli, üyelerinin 2013’ten bugüne yaptıkları basın açıklamaları, katıldıkları eylemler ve örgütsel beyanlarının terör örgütü PKK perspektifine uyduğu ifade ediliyor.

Terör örgütü KCK anlaşmasinde “Azınlıklar ve İnanç Grupları Komitesi” adı altında örgütlenen ve terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın telkin ve yönlendirmeleriyle alternatif “Kürt Diyanet İşleri” olarak kurularak İstanbul Şirinevler’de faaliyet gösteren DİAYDER’in faaliyetlerinin takibi maksadıyla soruşturmaya başlandığı anlatılan iddianamede, örgüte müzahir sitelerde Müslüman Kürtlerin Diyanet’e bağlı camilerde namaz kılmamaları ve alternatif cuma namazları gibi sivil itaatsizlik eylem çağrıları yapıldığı kaydediliyor.

İBB'ye sızan DİAYDER üyeleri Bakan Süleyman Soylu'yu 8 ay boyunca takip etmiş!

İŞE ALIMLARDA REFERANS OLMUŞLAR

Derneğin örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten veya faaliyet esnasında etkisiz hale getirilen bireylerin ailelerinin örgüte bağlılığının artması ve kopmaması adına kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen yardım kartlarının sistemli bir biçimde şahıslara ulaştırıldığı elde edilen iddianamede, ifadesine yer verilen şüphelilerden sanıklardan Mehmet İnan’ın, İBB’de gassal olarak alınmasında DİAYDER yöneticilerinin referans olduğunu ve kendisiyle birlikte bazı bireylerin de dernek öncülüğünde işe alındığını dile getirdiği aktarılıyor.

İddianamede, Mehmet İnan’ın, bu bireylerle belediyeye ilk girdiklerinde maaşlarından bir kısmını DİAYDER’e vereceklerini dile getirdiklerini, fakat ardından bu bireylerin derneğe para verip vermediklerini bilmediğini anlattığına yer veriliyor.

İBB İstanbul Personel Yönetim AŞ (İSPER) bünyesinde 24 Kasım 2019 saygınlığıyla gassal olarak çalışan Mehmet İnan’ın, aldığı 4 bin lira maaşın bin lirasını DİAYDER’e verdiği elde edilen iddianamede, benzer biçimde DİAYDER aracılığıyla belediyelerde işe sokulan üyelerin maaşlarının bir kısmını derneğe aktardıkları belirtiliyor.

İddianamede, bu bağlamda, PKK’ya aktarılmak ve KCK yapılanması çerçevesinde gerçekleştirilen örgütsel faaliyetlerde kullanılmak üzere “Mali Kampanya” adı altında, belediyelerde çalışan personelin maaşlarının bir kısmının aktarıldığı anlatılıyor.

Görüşme içeriklerinde, ramazan ayı sebebiyle İBB aracılığıyla DİAYDER’e verilen alışveriş kartlarının sanık Ekrem Baran aracılığıyla dağıtılması maksadıyla Avrupa ve Anadolu yakalarında ikamet eden dernek üyesi melelere verilmesi hususunun olduğu ifade edilen iddianamede, söz konusu kartların dağıtılacağı şahıslar içinde “Değer Aileleri”nin de olduğu aktarılıyor.

İBB’NİN YARDIM KARTLARINI TERÖRİSTLERİN AİLELERİNE VERMİŞLER

Hakkında teknik takip kararı alınan sanıklardan Hasan Karahan’ın bu derneğin örgütsel yapısıyla alakalı yaptığı görüşmelerde, DİAYDER Başkanı Ekrem Baran ve dernek üyesi sanıklar Enver Karabey, Mehmet Emin Aslan, Ali Fuat Hatip ve Mehmet İnan’ın PKK yayın organı Sterk TV’de ramazan ayı boyunca iftar öncesi dini vaazlar verdiklerinin anlaşıldığı kaydediliyor.

Karahan’ın bir görüşmesine yer verilen iddianamede, DİAYDER’in referansıyla İBB’de işe alınan örgüt üyesi ve sempatizan şahısların, aldıkları maaşın bir kısmını derneğe verdiklerinin tanık ve teknik takipte elde edilen görüşmelerden tespit edildiği belirtiliyor.

İddianamede, teknik takip sonucu, İBB aracılığıyla derneğe verilen market yardım kartlarının örgüt sempatizanlarınca ailelere dağıtıldığının tespit edildiği belirtilerek, “Dernek aracılığıyla, örgütün kırsal alanında faaliyet yürüten veya faaliyet esnasında etkisiz hale getirilen bireylerin ailelerinin örgüte bağlılığının artması ve kopmaması adına, kamu kurum ve kuruluşlarından elde edilen yardım kartlarının sistemli bir biçimde şahıslara ulaştırıldığı” ifadeleri yer alıyor.

İSTENEN CEZALAR BELLİ OLDU

İddianamede, 10’u tutuklu 23 sanığın “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme” ve “silahlı terör örgütüne kayıt olmak” suçundan 3,5 yıl ile 15’er yıl içinde değişen oranlarda hapis cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Başa dön tuşu