Gündem

İçişleri Bakanlığından 81 ile Taksi Denetimleri genelgesi: Trafikten men de dahil olmak üzere işlem yapılacak

Son dakika | İçişleri Bakanlığından 81 ile Taksi Denetimleri genelgesi: Trafikten men de dahil olmak üzere işlem yapılacak, gündemdeki haberler bölümümüzde Son dakika | İçişleri Bakanlığından 81 ile Taksi Denetimleri genelgesi: Trafikten men de dahil olmak üzere işlem yapılacak konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Son dakika | İçişleri Bakanlığından 81 ile Taksi Denetimleri genelgesi: Trafikten men de dahil olmak üzere işlem yapılacak ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Son dakika | İçişleri Bakanlığından 81 ile Taksi Denetimleri genelgesi: Trafikten men de dahil olmak üzere işlem yapılacak

Bakanlığın genelgesinde şu ifadelere yer verildi:

“Genelgeye göre; polis personellerince ticari taksilerin yolcuyu almadığının tespit edilmesi halinde, yolcu ticari taksiye bindirilecek, almamakta ısrar eden ticari taksilere de trafikten men dahil yasal işlem yapılacak.
 
Ticari taksi denetimleri arttırılacak, şehirler arası otobüslerdeki gibi ticari taksilerde de sivil personel, denetim gerçekleştirecek.
 
Bakanlığımız aracılığıyla 81 il Valiliğine Taksi Denetimleri genelgesi gönderildi.
 
Genelgede, son haftalarda özellikle büyükşehirler başta olmak üzere bazı taksi şoförlerinin kısa mesafe yahut trafiğin yoğun olduğu saatlerde yolcu almadığına ilişkin şikayetlerin artığına dikkat çekildi.
 
Genelgede bu durumun taksi şoförleri ile yolcular içindeki tartışmaları ve asayişe müessir hadiseleri arttırabileceği, ticari taksilerde seyahat eden/etmek isteyen vatandaşlar ile turistler içinde mağduriyetlere neden olabileceği vurgulandı. Bu mağduriyetlerin önüne geçilebilmesi için yapılacak denetimler şu biçimde sıralandı: 

Taksilerde kısa mesafe/trafik yoğunluğu gibi nedenlerle yolcunun alınmamasına ilişkin şikayet/müraacatlar ile konunun denetimlerde resen tespiti halinde güvenlik birimleri yolcunun mağduriyetini giderecek. 

Taksiye bindirilecek, yolcuyu almamakta ısrar eden taksi şoförleri ile ilgili alakalı oda ve belediye ile koordinasyon içerisinde gerekli yasal işlem (trafikten men dahil) yapılacak. 

Ticari taksi denetimleri artırılarak şehirler arası otobüslerde uygulanan sivil personel denetimleri ticari taksiler için de uygulanacak. 

Taksi yolcularının yaşadıkları mağduriyetler ile ilgili şikayetlerini ulaştırabilecekleri mecralar (belediyeler, esnaf odası vb.) ile alakalı iletişim bilgileri kamuoyu ile paylaşılacak.”

Başa dön tuşu