Gündem

iPhone’ları virüsten korumak için 5 yöntem

iPhone’ları virüsten korumak için 5 yöntem , ekonomi haberleri bölümümüzde iPhone’ları virüsten korumak için 5 yöntem başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. iPhone’ları virüsten korumak için 5 yöntem  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

iPhone’ları virüsten korumak için 5 yöntem

iPhone'ları virüsten korumak için 5 yöntem

Genelde siber saldırganlar ve kötü amaçlı yazılımlar, açık kaynak kodlu olduğu için Android işletim sistemini tercih ediyor.

Apple ise bilgisayarlarını ve telefonlarını kötü amaçlı yazılımlara karşı yenilmez cihazlar olarak pazarlıyor.

Lakin bilgisayar korsanları, Apple’ın yerleşik korumasını aşmanın yollarını bularak son haftalarda iPhone ve Mac’lere daha fazla sızmaya başladı.

Misal verilecek olursa Apple, bu seneın başlarında güvenlik sistemlerinde mühim güvenlik açıkları buldu ve ardından iOS güncellemeleriyle poblemleri giderdi.

Tüketici Raporlarına göre, internete bağladığınız herhangi bir cihazın güvenliği ihlal edilebilir. Peki bu ihlallerden nasıl korunabilirsiniz? İşte Apple ürünlerinin güvenliğini sağlamak maksadıyla uygulamanız gereken  5 yöntem:

EN SON YAZILIM GÜNCELLEMESİNİ YÜKLEYİN

iPhone yahut iPad’inizin güncel olduğundan emin olun. Çünkü Apple, bir çok güvenlik açığını yeni güncellemelerle kapatıyor.

Yazılım güncellemelerini kontrol etmek için iPhone’unuzdan Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyin.

Mac kullanıcısıysanızApple menüsü > Sistem Tercihleri ​​> Yazılım Güncelleme adımlarını takip edin.

Cihazınız çok eski olduğu için iOS güncellemelerini almıyorsa, belki de değiştirme zamanı gelmiştir.

apple

GÜÇLÜ BİR ŞİFRE BELİRLEYİN

Apple, iPhone’unuzda bir şifre belirlemeniz gerektiğini ve cihazınızı korumanın en iyi yolunun bu olduğunu söylüyor.

Parola ayarlamak, iPhone verilerinizi şifreleyen veri korumasını da açar. Bu nedenle hangi marka cihazı kullanırsanız kullanın, onu ve tüm çevrimiçi hesaplarınızı kuvvetli bir parola ile korumak bi hayli mühimdir.

Kendinize şifre belirlerken, basit ve kolay tahmin edilebilir parolalar yerine uzun bir rastgele sözcük, sayı ve özel karakter dizisi kullanmanızı öneriyoruz.

“BUL” UYGULAMASINI AÇIN

“Bul” uygulaması, Apple aygıtlarınızı takip etmenizi kolay bir hale getirir. Arkadaşlarınızın ve ailenizin nerede olduklarını görebilir, AirTag taktığınız eşyaların yerini bulacaksınızdır.

Bu özellik bunun bunun yanında, iPhone’unuz çalındığında başka birinin etkinleştirmesini yahut kullanmasını da önüne geçer.

iPhone ları virüsten korumak için 5 yöntem #2

SALDIRILARIN FARKINDA OLUN

Kimlik avı girişimleri, bilgisayar korsanlarının kişisel verileri elde etmesinin en yaygın yollarından biridir.

Tüketici Raporlarına göre, dolandırıcılar güvenilir kaynaklardan geliyormuş gibi görünen e-postalar gönderir ve “bazı poblemleri düzeltmek” için bağlantılara tıklamanızı söyler.

Sahte bağlantılara tıkladığınızda, bilgisayar korsanları verilerinizi çalabilir, hesabınızı kilitleyebilir ve tüm verilerinize ulaşabilirler.

Uzmanlar, nereden geldiklerinden emin değilseniz, e-postalardaki bağlantılara tıklamamanız gerektiğini söylüyor.

ANTİVİRÜS YAZILIMLARI KULLANIN

Virüslerden ve zararlı yazılımlardan korunmak için hem iPhone’unuzda hem de Mac’inizde antivirüs yazılımları tercih edin.

Misal verilecek olursa iPhone’unuzda yüklü antivirüs yazılımı; kötü amaçlı web sitelerini, aramaları ve sahte linkleri engelleyebilir.

Lakin Apple’ın güvenlik kısıtlamaları sebebiyle, bu yazılımlar iPhone’ları virüslere karşı tarayamıyor.

Başa dön tuşu