Ethereum Haberleri

İran’da kripto para madencilerine bir senede ikinci darbe!

İran’da kripto para madencilerine bir senede ikinci darbe!, kripto haberleri bölümümüzde İran’da kripto para madencilerine bir senede ikinci darbe! başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. İran’da kripto para madencilerine bir senede ikinci darbe! ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

İran’da kripto para madencilerine bir senede ikinci darbe!

Kripto para madencilerine 2020’de lisans veren ve bu anlamda kaçak madencilik operasyonlarının önüne geçmeyi plânlayan İran’da, yoğun enerji tüketimi ve bunun neticesinde bir araya gelen elektrik kesintileri sebebiyle yeniden bir tasarrufa gidilme kararı alındı. Bu kararın darbe vurduğu alan ise kripto para madenciliği oldu.

Açıklama İran’daki devlet şebekesi yönetiminden sorumlu olan ve bunun yanı sıra İran Enerji Endüstrisi sözcüsü konumundaki Mostafa Rajabi Mashhadi’den gelirken, devletten izni olan kripto para madencilik çiftlikleri faaliyetlerini sonlandıracak.

Mashhadi, İran devlet televizyonuna yaptığı bilgilendirmede yasağın 6 Mart tarihine kadar süreceğini ve bu sayede haneler için toplamda 209 megawatt’lık fazladan tüketim enerjisinin ortaya çıkacağını dile getirdi.

“Kaçak madencilik ev ve büyük fabrikalarda bireyler aracılığıyla yapılıyor”

Mashadi bunun bunun yanında kaçak madencilik faaliyetlerinden de bahsederken, bu tür madencilerin genelde bireylerden oluştuğunu ve genelde evlerde ve büyük fabrika tarzı yerlerde yapıldığını fakat devletin bu alana olan operasyonlarının da sürdüğini dile getirdi. Sözcü, “Lisansı olmayan bu madenciler ülkedeki kripto para madenciliğinde en büyük paya sahipler ve 600 megawatt’lık enerji harcıyorlar” dedi.

Sokak lambaları bile…

Yaz aylarında %60 daha fazla elektrik üretimi beklediklerini söyleyen Mashadi, tasarruf plânı çerçevesinde bazı bölgelerdeki sokak lambalarının da kapatılacağını açıkladı. Hatırlanacağı üzere İran’da Mayıs ayında alınan bir kararla Eylül sonuna kadar yine madencilik faaliyetleri sonlandırılmıştı. Burada da neden özellikle büyük şehirlerde çok fazla yaşanan elektrik kesintileriydi.

Çin yasaklarının etkisi görülüyor

Çin’in Mayıs ayında ülkede kripto para madenciliğini yasaklamasının ardından bir çok madenci ABD, Rusya, Kazakistan ve İran gibi elektriğin ucuz olduğu ülkelere gitmişti. İran ve Kazakistan gibi ülkelerdeyse bu sürede elektrik talebi ciddi miktarda artmıştı.

Özellikle İran’da hanelerin günlük toplam yakıt ihtiyacı da ciddi düzeyye ulaşmış durumda… Günde 800 milyon metreküp doğal gaz çıkarılan ülkede, talep önceden hiç görülmemiş bir rekor düzey olan (günde) 570 metreküpe çıktı. Bu durumun da endüstriyel bölgelere verilen elektrikte kısıntı yapılmasına yol açtığı belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu