Kripto Haberleri

İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin!

İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin!, kripto para takipçileri için İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin! ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin! başlıklı haberimizin ayrıntıları..

İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin!

Çin‘in kripto yasağı, traderların merkezi olmayan borsalara girmesine yol açtı. İşte DEX’in ne olduğuna ve hangi altcoin projeleri ve tokenlerin izleneceğine Kriptosite.com’da bir bakış. Bu borsaların nasıl çalıştığına ve hangi paraların DEX’in büyük silahları olduğuna bir göz atıyoruz.

DEX’te listelenen altcoin projeleri

Çin’in geçen haftaki kripto yasağı, traderları merkezi olmayan borsalara akın ettirdi. Bu eşler arası platformlar, tarafların herhangi bir aracı, hatta bir takas odası olmadan işlem yapmalarına izin verir. Kripto piyasası, Çin’in ticaret ve madenciliği tamamen yasaklamasının geçen hafta sonlarında yol açtığu düşüşten Pazartesi günü toparlandı. Lakin, hareketin çoğunu, hatta son haftalarda yaşanan altcoinlerin bir kısmını gören büyük kripto para birimleri değil, daha ziyade, merkezi olmayan borsa (DEX) tokenleri oldu.

Merkezi olmayan borsalar, standart bir merkezi borsanın yapacağı gibi herhangi bir aracıya güvenmez. Herhangi bir banka yahut komisyoncu, hatta takas odası yoktur, bunun yerine, alakalı tarafların işlemlerini yürütmek için akıllı anlaşmaleri kullandıkları eşler arası bir platform sunarlar. Bu anlaşmaler, bir dizi koşul karşılandığında otomatik olarak yürütülecek bir Blockchain üzerinde çalışan mini programlardır. Akıllı kontratları, merkezi olmayan finans uygulamalarını ve diğer protokolleri barındıran bu tür en büyük Blockchain olan Ethereum ağı üzerine bir dizi merkezi olmayan borsa inşa edilmiştir.

Kullanımı genelde Binance yahut Coinbase gibi merkezi borsalardan daha ucuzdur ve kullanıcıların kripto tokenlerine erişmelerini sağlayan cüzdanlarını ve özel anahtarlarını yönetmekten tamamen sorumlu oldukları manasına gelmektedir. Hacimce en büyük üç merkezi olmayan borsa, Uniswap, SushiSwap ve türev borsası DxDy’dir. Kripto para yöneticisi Global Block’taki genç satış traderı Jonas Luethy bir bültende şöyle dile getirdi: “Merkezi olmayan borsalar Uniswap ve Sushiswap, Çin’in merkezi borsaları yasaklamasının bir sonucu olarak, kullanımda bir artış gördü. DEX’ler yalnızca bir kripto cüzdanı gerektirdiğinden ve KYC [müşterinizi tanıyın] gerektirmediğinden, kullanımı çok daha kolay ve olabilir.”

Bir DEX’in çalışacağı temel olarak üç farklı yol mevcuttur

Birincisi, fiyata göre sıralanmış tüm alış ve satış emirlerini listeleyen on-chain sipariş defteri olarak anılan şeydir. Bu durumda, işlemin her kısmı Blockchaine yazılır. Buna yalnızca alım ve satımlar değil, hatta alım yahut satım istekleri de dahildir. Böylelikle tüm bilgiler tek bir yerde güvenli bir biçimde saklanır, fakat bu işlem maliyetli ve daha yavaş olabilir. Off-chain sipariş defterleri, siparişleri yahut başka herhangi bir bilgiyi saklamadan, yalnızca Block chaindeki nihai kararlaştırılmış işlemi kaydeder. Daha bi hayli hızlıdır, fakat biraz daha az güvenlidir.

En son, likidite havuzları olarak anılanleri kullanan otomatik piyasa yapıcılar (AMM) mevcuttur. Havuz esasen yeterince büyük bir token rezervinden yahut token çiftlerinden meydana gelir. Bir kullanıcı yalnızca satmak yahut satın almak istediği tokenleri havuza yerleştirecek ve bir akıllı anlaşma işlemini tamamlayacaktır. Bu yöntem, örneğin bir sipariş defterine kıyasla bir kripto para biriminden diğerine geçişi çok daha kolay hale getirir.

İşte dikkat etmeniz gereken en iyi 3 DEX altcoin tokeni: Uniswap, 14 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile en büyük tokendir. Token Pazartesi günü bir noktada hemen hemen %40 arttı. Bu yıl şuana dek hemen hemen %360 artışla 23.40 dolar civarında. Sushi, 1 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile ikinci en büyük tokendir. Bu yıl hemen hemen %270 artışla 10.70 dolara git gide artan tokeni, Pazartesi günü erken saatlerde hemen hemen %30 oranında ralli yaptı. DYDX Pazartesi günü %31’e kadar yükseldi. GlobalBlock’a göre, bu borsalara büyük bir yeni kullanıcı akışı artı ve ilk kez Coinbase’den daha yüksek işlem hacimleri kaydetti. Dydx tokeni hemen hemen bir ay önce piyasaya sürüldü ve şimdiden kabaca iki katına çıkarak 20,00 dolara ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu