Kripto Haberleri

İşte Haftanın Altın Grafiği, Seviyeler ve Beklentiler

İşte Haftanın Altın Grafiği, Seviyeler ve Beklentiler, kripto para takipçileri için İşte Haftanın Altın Grafiği, Seviyeler ve Beklentiler ile alakalı detaylı bir haber hazırladık. İşte Haftanın Altın Grafiği, Seviyeler ve Beklentiler başlıklı haberimizin ayrıntıları..

İşte Haftanın Altın Grafiği, Seviyeler ve Beklentiler

Altın fiyatı, ABD dolarının güçlenmesine rağmen Pazartesi günkü seans açılışında sabit kaldı. ABD dolarını bir döviz sepeti karşısında ölçen DXY, kuşatma altındaki Çinli emlak geliştiricisi Evergrande’ye ilişkin belirsizliğin, doların önceki seanstaki keskin düşüşten sonra toparlanmasına yardımcı olmasıyla, Cuma günü art arda üçüncü haftasında yükseldi. Yazının yazıldığı sırada altın, Cuma günü kaldığı yere yakın olan 1.749 dolardan işlem görüyordu.

Küresel gelişmeler perspektifinde altın fiyat aralıkları

Piyasa analisti Ross J Burland’ın yapmış olduğu teknik analize göre, DXY, 200 saatlik düzleştirilmiş MA’yı geçtikten sonra saatlik 20/50 EMA geçişini takiben 93,29 yakınlarında yükseliş bölgesinde oturuyor. Analist, yatırımcıların, 94 düzeysinin kritik direncini hevesle izleyeceklerini dile getiriyor.

Kriptosite.com olarak açıkladığimiz üzere, güvenli liman ABD doları, Pekin’in finansal sisteme yeni nakit enjekte etmesinin ardından Perşembe günü hemen hemen bir ayın en büyük bir günlük yüzde düşüşünden toparlandı. Aynı zamanda, 305 milyar dolar borcu olan ve nakit sıkıntısı çeken Evergrande Grubu, risk hassaslığını artırarak, onshore bonolarında faiz ödemesi yapacağını açıkladı.

Lakin Evergrande, 83,5 milyon dolar ödemek için Perşembe günkü son tarihi kaçırdı ve yatırımcıları 30 günlük ödemesiz dönem sona ermeden önce ödeme yapıp yapmayacağını sorgulamaya başladı. Korkular, şirketin temerrüde düşmesinin Çin’in finansal sistemi ve off-shore piyasalar dahil daha kapsamlı çapta sistemik riskler yaratabileceği yönünde. Analist Ross J Burland’a göre, Evergrande borç çözümleme hikayesi net olmaktan çok uzak ve tam bir borç yeniden yapılandırması açıklanana kadar, piyasaların gergin ve fiyaskoyu çevreleyen manşetlere karşı savunmasız kalması olabilecek ve bu durumun doları desteklemesi bekleniyor. 

Nokta grafiği sonrası Fed şahinleşiyor mu?

Bunun yanı sıra, ABD doları güvenli liman olarak fiyatlanırken, Federal Rezerv taperinge ve faiz oranlarını artırmaya yaklaşıyor. Cuma günü, Kansas City Fed Başkanı Esther George, ABD işgücü piyasasının merkez bankasının aylık tahvil alımlarını kısıma testini çoktan karşıladığını dile getirdi. Bu, geçen haftaki Fed toplantısının ardından sanal bir basın toplantısında konuşan Fed başkanı Jerome Powell’ın kelimelerinin tekrarıydı.

Altın

Bu toplantı, para piyasalarında fiyatlanan her şeyin çok üzerinde bir sıkılaşma döngüsü gösteren Fed Dots (nokta grafiği) sebebiyle özellikle şahindi. Bu, gecikmeli bir yanıtla altın anlaşmalerinin mühim miktarda ETF tasfiyesine yol açtı ve git gide artan ABD 10 yıllık getirisi, getirisi olmayan altına olan talebi azalttı. Ek olarak, Cuma günü Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, bu sene taperinge yönelik hissiyatı yineledi ve iş piyasası beklendiği gibi iyileşmeye devam ederse merkez bankasının gelecek yılın sonuna kadar faizleri artırmaya başlayabileceğini dile getirdi. Bu bağlamda, bu hafta Atlantik’in her iki yakasındaki konferanslara katılan çok sayıda Fed konuşmacısı var. 

Altın

Analist: Altın fiyatı 1.760 doların altında kaldığı sürece, sapma aşağı yönlüdür

Bunun yanı sıra, bu hafta piyasalar, ABD tüketici güveni, kişisel gelir ve Eylül ISM İmalatı verilerine odaklanıyor. Konuya ilişkin olarak TD Securities analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

İleriye dönük olarak, stagflasyon anlatısı, katılımcıların yüksek enflasyon ve yavaşlayan büyüme dönemine baktıkları için piyasanın aklını hâlâ meşgul ediyor, fakat bu halen altına yönelik ek bir ilgiye dönüşmedi.

Altın
Altın fiyatı 4 saatlik grafik

Analist Ross J Burland, altının, düşüş bölgelerinde işlem görürken, 1.760 dolara yakın bir birleşme bölgesinin altında kaldığını belirtiyor ve haftanın grafiğini şu biçimde analiz ediyor:

”4 saatlik bir grafiğe göre, fiyat 200 EMA’nın ve 50 ve 20 EMA’nın ayrışmasının altındayken düşüş eğiliminde. Fiyat, biraz daha uzun sürebilecek 20 EMA’yı yeniden test etmeye çalışıyor. Lakin, altın fiyatı 1.760 doların altında ve RSI 50’nin altında kaldığı sürece, sapma aşağı yönlüdür.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptosite.com’da bulunan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Kriptosite.com herhangi bir kripto para biriminin yahut dijital varlığın satın alınmasını yahut satılmasını önermez yahut Kriptosite.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptosite.com ve sitede bulunan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık yahut hizmetler ile alakalı herhangi bir işlem yapmadan önce kendi incelemelerinı yapmalıdır.

Uyarı: Kriptosite.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptosite.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz yahut herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptosite.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri düşüncesi mülkiyet hukuku ve alakalı mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar ile ilgili yasal işlem başlatılacaktır..

.bw-card {
position: relative;
display: -webkit-box;
display: -webkit-flex;
display: -ms-flexbox;
display: flex;
-webkit-box-orient: vertical;
-webkit-box-direction: normal;
-webkit-flex-direction: column;
-ms-flex-direction: column;
flex-direction: column;
padding: 15px;
border: 1px solid #f2f2f2;
border-radius: 4px;
background: #f9f9f9;
-webkit-box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
box-shadow: 0 0 10px rgb(222 222 222 / 16%);
font-family: var(–bw-font-family-inter);
padding: 2rem;
border-radius: 0 0 4px 4px;
}

Başa dön tuşu