Gündem

İzmir’de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak

İzmir’de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak , ekonomi haberleri bölümümüzde İzmir’de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. İzmir’de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

İzmir’de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak

İzmir'de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak

İzmir’in Bornova beldesindeki Çamdibi semtinde baharat dükkanı işleten İsmail Kurultay (34) ve çelik konstrüksiyon işiyle uğraşan Kazım İvriz (34), 7 yıl önce ihtiyaç sahiplerine erzak dağıtarak başladıkları yardım faaliyetlerini, isimlerinin baş harflerinden oluşan İSKA Aşevi’ni kurarak kurumsal hale getirdi.

AFRİKA’DA SU KUYUSU AÇTILAR, BARINMA EVİ KURUYORLAR

Çevrelerinde yardımseverlikleriyle ün salan iki esnaf, semt sakinleri ve iş bireylerinın da desteğini alarak Çad, Sudan ve Nijerya’da 5 su kuyusu açtırdı.
Semt çocuklarının spor yapması için bir amatör spor kulübünün yönetimine geçen hayırsever arkadaşlar, sokakta kalanlar için 40 kişilik barınma evi kurmak üzere çalışmalara devam etmekte.

İzmir de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak #1

300 KİŞİYE YEMEK DAĞITIYORLAR

Aşevi kurucularından İsmail Kurultay, çocukluk arkadaşı olan Kazım İvriz ile 7 yıl önce mahalledeki 50 aileye erzak yardımı yaparak başladıkları yardım ortaklığının, hayırseverlerin desteğiyle her geçen yıl büyüdüğünü açıkladı.

Gıda Çarşısı’ndan çuvallarla aldıkları erzakları pay ederek dağıttıkları sırada diğer dostlarının da kendilerine katılmaya başladığını ifade eden Kurultay, “İki kişiyle çıktığımız yolda önce 8 kişi ardından 40 insana kadar ulaştık. 2 ay önce aşevimizi açtığımızda 100 insana yemek veriyorduk. Şu an 300 insana yemek sevkiyatı yapıyoruz.” dedi.

İzmir de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak #2

40 KİŞİLİK BARINMA EVİ KURACAKLAR

Aşevinin ardından semtlerinde sokakta kalan kimse bırakmama hedefiyle barınma evi kurmayı da planladıklarını anlatan Kurultay, kiraladıkları bir depoyu 40 kişilik barınma evine dönüştürdüklerini, açılış için gün saydıklarını kaydetti.

İzmir de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak #3

“DEPREMDE VE YANGINLARDA GÖREV ALDIK”

Barınma evinde kalanlara iş bulmak için de çalışacaklarını anlatan Kurultay, şöyle konuştu:

“Arkadaşlarımızla omuz omuza olup bu projelerimizi başka semtlere, başka illere yayacağımıza eminiz. Çok zor bir iş değil, yalnızca ilk adımı atmak mühim. İzmir depreminde arkadaş grubumuzla bir ay boyunca depremzedelere destek olduk. Bodrum, Antalya ve Marmaris’teki yangınlarda da gönüllü olarak görev aldık. Afrika’da su kuyuları açtık. Bunların güzel projeler olduğunu düşünüyoruz. “

İzmir de kurdukları aşeviyle 300 kişiyi doyuran iki esnaf, barınma evi açacak #4

HEDEFLERİ BİN KİŞİYİ DOYURMAK

Kazım İvriz ise aşevi hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını, muhtarın yardımıyla belirledikleri ihtiyaç sahibi ailelere her gün sıcak yemek ulaştırdıklarını açıkladı.

İvriz, şöyle konuştu:

“Kimseyi mağdur etmeden yardıma muhtaç aileleri tespit ettik ve kart dağıttık. Kaplarıyla geliyorlar ve biz de kişi sayısına göre kaplarına yemeklerini koyuyoruz. Bu işe başlarken ‘nasıl olur, nasıl yetişiriz’ diye düşünürken fazla destek aldık. Hala da destek alıyoruz. Şu an 300 insana yemek veriyoruz fakat hedefimiz bunu bin insana çıkarmak. İnsanların mutluluğunu görebiliyoruz.

Her gün 3 çeşit yemek çıkarıyoruz. Yanında arada bir tatlı oluyor arada bir meyve. Adağı bulunanlar da adaklıklarını aşevimize bağışlıyor. Yemeklerimiz genelde etli oluyor. Kendimiz ne yiyorsak aynısını ikram ediyoruz. Buraya kadar gelemeyen ihtiyaç sahibi ailelerimizin yemeklerini de evlerine götürüyoruz.”

“BU, BİLENE BÜYÜK BİR NİMETTİR”

Aşevinden her akşam yemek alanlardan Ökkeş Beyazıt (35) ise kağıt ve karton toplayarak geçimini sağladığını anlatarak, “Bu, bilene büyük bir nimettir. Sokakta kalan dostlarımız da oluyor, buraya gelip sıcak yemek yiyoruz. Çok şükür, bu aşevini kuranlardan Allah razı olsun.” dedi.

Başa dön tuşu