Ethereum Haberleri

Karar günü yaklaşıyor: SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF’ini onaylayacak mı?

Karar günü yaklaşıyor: SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF’ini onaylayacak mı?, kripto haberleri bölümümüzde Karar günü yaklaşıyor: SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF’ini onaylayacak mı? başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Karar günü yaklaşıyor: SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF’ini onaylayacak mı? ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Karar günü yaklaşıyor: SEC, VanEck’in spot Bitcoin ETF’ini onaylayacak mı?

Bitcoin’in Ekim ayında çok oldukça önemli yükseliş rallisi başlatmasına neden olan ETF’lerde yen bir dönüm noktası geliyor olabilir. Ekim ayında hem Valkyrie hem de ProShares’in vadeli Bitcoin ETF’leri kabul edilmeden önce fiyat hareketine başlayan en büyük kripto para SEC’nin verdiği onayların ardından ise yükselişini daha da hızlandırmıştı.

Rekorlar ardı ardına gelmişti

Vadeli Bitcoin ETF’leri beklenen büyük ilgi görürken, tarihi rekorlar da ardı ardına gelmişti. ProShares Bitcoin ETF’i (BITO) İlk işlem günü 1 milyar dolarlık işlem hacmine ulaşan ve ikinci işlem gününde ise bunun üzerine çıkarak 1.275 milyar doları gören ETF’in varlıkları da 1 milyar doları geçmişti. ETF bunun yanı sıra varlıklarda 1 milyar dolara en bi hayli hızlı biçimde ulaşan ETF olmuştu.

Uzmanlar spot ETF’i daha mühim görüyor

İşte vadeli Bitcoin ETF’lerine olan büyük ilgi, spot ETF’lerin önemini de bir kez daha gösterdi. Direkt olarak Bitcoin fiyatını takip eden bu tarz yatırım fonlarını kripto para uzman kişilerının vadelilere göre çok daha mühim ve kuvvetli gördüğü bilinmekte. Dolayısıyla spot Bitcoin ETF’inin kabul edilmesi çok daha büyük bir kurumsal yatırımcı dalgasını çekebilir.

Nihai karar verilecek

Vadeli ETF’lerin bu denli ilgi gördüğü bir ortamda spot ETF’lerin onay alması, Bitcoin fiyatının çok daha büyük bir yükseliş hareketine başlamasına da neden olabilir. Daha önceden bir çok kez VanEck’in spot Bitcoin ETF başvurusunda karar gününü uzatan ve erteleyen SEC’nin ise bu kez böyle bir şansı yok. Yani kurum ya evet veya hayır diyecek.

SEC başkanı Gary Gensler’ın da spot ETF’lere, vadeliler kadar sıcak bakmadığı bilinmekte. SEC, son kez ise kaldıraçlı işlemlere izin veren bir Bitcoin ETF’i ile ‘short’ pozisyon açma özellikli bir başka ETF’e ret cevabı vermişti. SEC’nin şu anda Şikago Ticaret Borsası’ndan (CME) satın alınan vadeli kontratlar dışındaki varlıklardan herhangi birine sahip olan fonlara sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Lakin şunu hatırlatmakta yarar var ki, spot Bitcoin ETF’i, reddedilen bu iki ETF kadar spekülatif değil. Dolayısıyla vadeliler kadar olumlu bakılmasa da, bu iki ETF gibi anında reddedilecek tarzda değil.

SEC geçtiğimiz hafta Valkyrie spot Bitcoin ETF’i için vereceği kararın tarihini de ertelemişti. Bu ETF için de son karar 7 Ocak 2022’de verilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu