Ekonomi Haberleri

Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı

Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı , ekonomi haberleri bölümümüzde Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı

Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), bugün paylaştığı verilere göre, kasım ayında geçen yılın aynı dönemine göre tavuk yumurtası ve tavuk eti üretimi artarken, üreticilerden toplanan inek sütü miktarında ise azalma yaşandı.

Tavuk yumurtası üretimi düştü

Geçen yılın aynı ayına göre tavuk yumurtası üretimi yüzde 6,8, tavuk eti üretimi yüzde 1,4 ve kesilen tavuk sayısı yüzde 1,2 artarken hindi eti üretimi yüzde 1,4 azaldı.

Ocak-kasım zamanında, bir önceki yılın aynı dönemine göre kesilen tavuk sayısı yüzde 9,8, tavuk eti üretimi yüzde 8,7, hindi eti üretimi yüzde 7,5 ve tavuk yumurtası üretimi ise yüzde 2,5 arttış gösterdi.

Bir önceki ay 201 bin 203 ton olan tavuk eti üretimi, kasım ayında yüzde 0,6 azalarak 200 bin 77 tona geriledi.

Bir önceki ay 1 milyar 766 milyon 165 bin adet olan tavuk yumurtası üretimi de kasım ayında yüzde 1,7 azalarak 1 milyar 736 milyon 724 bin adet oldu.

Ticari süt işletmeleri aracılığıyla toplanan inek sütü miktarı kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,1; ocak-kasım zamanında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,2 azaldı.

tavuk

 

tavuk

Tereyağı üretimi

Yılın aynı ayına göre, tereyağı üretimi yüzde 18,5, ayran üretimi yüzde 8,8, içme sütü üretimi yüzde 7,4, inek peyniri üretimi yüzde 5,1, yoğurt üretimi yüzde 3,1 azaldı.

Ocak-kasım zamanında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre tereyağı üretimi yüzde 16,1, ayran üretimi yüzde 7,2, yoğurt üretimi yüzde 3,4 artarken; inek peyniri üretimi yüzde 4,8 ve içme sütü üretimi yüzde 2,4 azaldı.

Kasımda yumurta ve tavuk eti üretimi arttı, inek sütü azaldı #3

Ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı

DHA’nın haberine göre; bir önceki ay 757 bin 79 ton olan ticari süt işletmelerince toplanan inek sütü miktarı, kasım ayında yüzde 5,1 azalarak 718 bin 166 ton oldu. Bir önceki ay 120 bin 847 ton olan içme sütü üretimi de kasım ayında yüzde 1,9 artarak 123 bin 123 ton olarak gerçekleşti.

Başa dön tuşu