Ethereum Haberleri

Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe

Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe, kripto haberleri bölümümüzde Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Kazakistan interneti kapadı: Bitcoin madencilik havuzlarına darbe

Kazakistan’da askerlerin de sokağa inmesine rağmen birkaç gündür durdurulamayan protestolar devam ederken, devlet yönetimi internet bağlantısını kesti. Bitcoin madenciliğinin mühim bir bölümünün yapıldığı ülkede bu adımın ardından madencilik havuzları da olumsuz etkilendi.

Kesintiden en fazla etkilenen havuzlardaki düşüşlerin ise şu biçimde olduğu belirtiliyor:

1THash (%82 düşüş),
OKEx Havuzu (%46.3 düşüş)
KuCoin Havuzu (%22.7 düşüş)

Tüm hash rate’in %18’ine sahip!

Kazakistan’daki durumun bu kadar mühim hale gelmesinin en büyük sebebi ise ülkenin son haftalarda madenci göçüne uğraması ve toplam hash oranının yüzde 18’lik düzeyye çıkması… Özellikle Çin yasaklarından sonra madenciler, hem elektriğin ucuz olduğu hem de ABD ve Rusya’ya göre geçişin çok daha kolay olduğu Kazakistan’ı da ciddi biçimde tercih etmişlerdi.

Lakin tğğm yaşananalara rağmen durum, Çin’in kripto para madenciliğini yasakladığı döneme göre çok daha iyi gözüküyor.

Son zamanda İran ve Kosova’da olduğu gibi Kazakistan’da da enerji problemi ortaya çıkmış ve madencilik tesisleri bir kez daha tartışma konusu olmuştu fakat yalnızca Aralık ayında 100 şirketin madencilik işletmesi olarak kayıt yaptırdığı altı çizildi.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin hash oranı, saniyede 165 exahash civarında seyrediyor… Çin yasaklarının ardından Haziran ayında, madencilerin “kepenk indirmesiyle” bu rakam 85 EH/s’nin de altına düşmüştü.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu