Gündem

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri , ekonomi haberleri bölümümüzde Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri

Her yıl sonbahar geldiğinde ve yaz geride kaldığında ruh halinizde büyük bir değişiklik görüyorsanız, olabileceken mevsimsel duygudurum bozukluğunuz mevcuttur. Bazı durumlarda bi hayli ciddileşebilse de, bazı insanlar için bu yalnızca yaşam tarzlarını ayarlama meselesidir.

Diyetiniz, güneşe maruz kalma ve aktivite düzeyleriniz, daha iyi hissetmek için değiştirmeye bakmanız gereken şeylerden yalnızca birkaçıdır. İşte, mevsimsel değişikliğe bağlı olarak gelişen kötü ruh halini yok etmenize yardımcı bazı ipuçları;

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #1

1. SABAH ERKENDEN YÜRÜYÜŞE ÇIKIN

Sabah uyanmak sizin için kolay bir şekilde yahut hoş olmayabilir; bu yüzden yürüyüşe çıkmayı denemelisiniz. Sadece enerji düzeyleriniz artmayacak, bunun yanı sıra tüm bedeniniz ve zihniniz de tazelenmiş hissedeceksiniz. Ve sabah ilk iş yürüyüş yapmak günün geri kalanının gidişatını belirleyecektir. Lakin bu, özellikle üzgün yahut depresif hissediyorsanız, gün içinde herhangi bir zamanda yürüyüşe çıkamayacağınız manasına gelmez.

Ek olarak, her sabah yürümenin beyin özelliğinizu iyileştirdiği bilimsel olarak ispatlanmıştır. Bunun nedeni, beyninize gittikçe artan miktarlarda kan verilmesidir. Ve bu eylem, daha kuvvetli hafıza, daha iyi konsantrasyon ve poblemleri etkili bir biçimde çözme yeteneği ile son derece ilişkilidır.

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #2

2. GÖNÜLLÜ OLUN

Bu, yalnızca mevsimsel üzüntünüzü aşmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, bunun yanı sıra uzun soluklu zamanda stresinizi kontrol altında tutacaktır. Bir araştırmaya göre, insanlar kendilerine ne kadar çok para ayırırsa, o kadar çok utanç duyarlar ve kortizol düzeyleri yükselir. Yani cömertlik yalnızca kibar olmakla değil, bunun yanı sıra sağlıklı kalmakla da alakalıdir.

Bir yerde gönüllü olarak çalışmaka ve bir başkasına yardım eli uzatmak, kendimizden tatmin hissetmenize, sahip olduğunuz ve başkalarıyla paylaşmaya karar verdiğiniz şeyler için büyük bir şükran duygusu duymanıza neden olacaktır.

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #3

3. HAREKET ETMEYİ İHMAL ETMEYİN

Mevsimsel hüzünlerle boğuşuyorsanız, hayatınıza hareket ve egzersiz eklemek sizin için bir öncelik olmalıdır. Ağırlık kaldırmak, koşmak yahut başka bir aktivite yapmak olsun, vücudunuzun uyanması beyninizin de aktif kalmasına yol gösterecektır. Bu aktivitelerden herhangi birini dostlarınız, partneriniz ve hatta çocuklarınızla uygulayabilirsiniz. Stres ve öfke düzeynizin düşeceğini ve eskisi kadar yalnız hissetmeyeceğinizi göreceksiniz.

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #4

4. KENDİNİZE IŞIKLI ÇALAR SAAT HEDİYE EDİN

Her sabah o sinir bozucu çalar saatin çalması yerine, gün doğumu çalar saatini tercih edebilirsiniz. Yaptığı şey, odanızı dışarıda uyuyorsanız güneş ışığının yapacağı biçimde aydınlatmaya başlamaktır. Bu, bir çalar saat aracılığıyla kötü bir biçimde uyandırılmak yerine vücudunuzun ve beyninizin doğal olarak uyanmasına yardımcı olmaktadır.

Vücudunuzun uyanması için ne kadar zamana ihtiyacı olduğuna bağlı olarak alarmın yanmaya başlayacağı saati seçebilirsiniz. Bu cihazların çalışma şekli vücut ısımızın yükselmesine ve kortizol düzeymizin yükselmesine yardımcı olmaktır. Kortizol bir stres hormonu olsa da sabahları daha yüksek düzeylere sahip olmak iyi bir şey olabilir.

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #5

6. KAHKAHA TERAPİSİNE KATILIN

Evdeyken olabilecek olduğunca gülmek, hissettiğiniz tüm gerilimi yatıştırabilir ve uzun soluklu zamanda ruh halinizi iyileştirebilir. Sadece bu değil, bunun yanı sıra benlik saygınızı da artırabilir.

Şimdi, çevrenizdeki şeyleri gülünç bulmakta zorlanıyorsanız, mizah anlayışınız üzerinde çalışmanız gerekebilir. Size gülünç gelen filmleri, TV şovlarını, tebrik kartlarını ve diğer şeyleri bulmaya çalışın. Etrafınızdaki herkesin güleceği bir komedi kulübüne gidebilirsiniz. Ayrıca kendi hayatınız ile ilgili gülmeyi deneyebilir ve çok mühim olmayan şeyleri aşırı derecede ciddiye almayabilirsiniz.

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #6

7. DİYETİNİZİ DEĞİŞTİRİN

Birçok insan soğuk kış günlerinde kendilerini daha iyi hissettirecek şekerli, karbonhidrat yönünden zengin atıştırmalıklar alacaktır. Lakin, bu ürünlerin sunduğu yüksek değer hızla kaybolacak ve ardından bir çöküş gelecektir. Bunun yerine yapmanız gereken, güneş ışığı vitamini olarak da anılan D vitamini içeren yiyecekleri aramaktır.

Ayrıca, omega 3 yağ asitleri, yağsız proteinler, çilek ve bitter çikolata yönünden zengin besinler zamanla ruh halinizi iyileştirebilir. Bunları günlük yahut haftalık alımınıza eklemeye başlamanız ve vücudunuza daha iyi hissetmeye başlaması için bir şans vermeniz yeterli gelmektedir.

Kışa girerken mutsuz hissedenler için 8 öneri #7

8. EKRAN SÜRENİZİ AZALTIN

Evde ne kadar çok kalırsanız, ekran başında dizi izlemek ve sosyal platformda gezinmek için o kadar çok zaman harcarsınız. Bu nedenle ilk yapmanız gereken, cihazlarınızda geçirdiğiniz süreye bir sınır koymaktır. Ekran karşısında geçirdiğiniz saat sayısını sınırlayabilir yahut gün boyunca cihazsız zamanları dahil edebilirsiniz.

Bu ufak değişiklik, zihinsel sağlığınıza son derece yol gösterecek ve stres ve üzüntü düzeynizi azaltacaktır. Cihazsız zamanlarınızda yapabileceğiniz şey, yürüyüşe çıkmak, meditasyon yapmak yahut yakın dostlarınızla bir arama yahut buluşma ayarlamaktır.

Başa dön tuşu