Gündem

Kıyamet Buzulu için 2 aylık zorlu araştırma başlıyor

Kıyamet Buzulu için 2 aylık zorlu araştırma başlıyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Kıyamet Buzulu için 2 aylık zorlu araştırma başlıyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kıyamet Buzulu için 2 aylık zorlu araştırma başlıyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kıyamet Buzulu için 2 aylık zorlu araştırma başlıyor

Kıyamet Buzulu için 2 aylık zorlu araştırma başlıyor

Küresel ısınma ile birlikte Dünya’nın ortalama sıcaklıkları, her geçen yıl yükselmeye devam etmekte. Bu durum, özellikle kutuplardaki buzulların hızla erimesine neden oluyor.

“Kıyamet Buzulu” olarak adlandırılan Batı Antarktika’daki Thwaites buzulunu inceleyen bilim insanları; ön bölümünde, yalnızca beş yıl içinde kırılmasına yol açabilecek ‘endişe verici bir çatlak’ bulduklarını açıklamıştı.

2 AY SÜRECEK ARAŞTIRMA BAŞLIYOR

32 bilim insanından oluşan ekip, dünyanın ulaşılması en zor olan yerine giderek 2 ay boyunca buzulda araştırma yapacak.

ABD ve Birleşik Krallık’ın ortak olduğu ve 50 milyon dolar ayrılan görevde bilim insanları; Thwaites buzulundaki su sıcaklığını, buz kalınlığını ve deniz tabanını araştırarak, buzda yaşanan çatlaklara bakacak.

BUZUL

Küresel ısınma sebebiyle Thwaites buzulunda erime yaşandığini söyleyen yetkiler, buzulun tamamen erimesi durumunda deniz düzeysinin 65 cm yükseleceğini belirtiyor.

Bilim insanları, Thwaites buzulunun domino etkisi yaratarak Antarktika’daki diğer buzulları da peşinden sürekleyeceğini ve büyük bir felakete neden olabileceğini söylüyor.

BUZUL

600 MİLYAR TON BUZ ERİDİ

Bunun yanı sıra, New York Times aracılığıyla NASA JPL’den alınan veriler kullanılarak yapılan 2017 analizine göre, Thwaites Buzulu 1980’den bu yana en az 600 milyar ton buz kaybetti.

Başa dön tuşu