Gündem

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız , ekonomi haberleri bölümümüzde Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız

Soğuk günlerde evimizde sıcak kalmamızı sağlayan kombiler, doğalgaz faturalarının yüksek gelmesi sebebiyle adeta bir endişe kaynağı halini aldı.

Kombiyi açar açmaz, kafalarda hesaplar dönmeye başlıyor… Nasıl daha düşük fatura öderim diye düşünenler, tasarruf niyetinde olsalar da bazı hatalara sebebiyet veriyor.

En sık yapılanı ise kombiyi sürekli olarak açmak – kapatmak…

“Evde yokum, boşuna yanmasın” diye düşünenlerdenseniz, haberimiz tam da size göre.

Peki evde yokken kombiyi açık mı bırakmalıyız, yoksa kapatıp mı gitmeliyiz? İşte araştırma konusu olan bu sorunun yanıtı..

EVDE YOKKEN KOMBİYİ KAPATMALI MIYIZ?

Kombi kullandığınız ortamdan birkaç gün kadar kısa süreliğine ayrılmak durumunda kalacak ve yeniden geri dönecekseniz bu durumda kombiyi kapatmamanız gerekir.

Isıtma sisteminde kombi yalnızca ortamı ısıtmaz. Ortamda bulunan duvarı, yeri, tavanı hatta eşyaları bile ısıtır. Kısa süreliğine evde olmadığınızda kombiyi kapatırsanız bahsettiğimiz yerler de soğuyacaktır.

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız #1

TEKRAR ISITMAK ZORLAŞIYOR

Yeniden kombiyi açtığınız zaman ise kapattığınızda elde edeceğiniz tasarruf sizlere yüksek miktarda sarfiyat olarak geri dönecektir. Bu nedenle de önerimiz kısa süreliğine evinizde olmadığınız zaman kombiyi kapatmak yerine ısı ayarını kısımanızdır.

Kısık bir ayarda sürekli olarak çalıştırırsanız hem eviniz soğumaz hem de tasarrufu elde etmiş olursunuz. Böylelikle bir kullanım sağladığınızda evinizin daha sıcak olduğunu ve faturanızın daha düşük geldiğini göreceksiniz.

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız #2

UZUN SÜRE DÖNMEYECEKSENİZ:

Kısa süreliğine evde olmadığınız zaman ısıtma sisteminde çalıştırdığınız kombinizi kapatmayın önerisinde bulunduk.

Uzun süre evde olunmadığı zamana kombiyi kapatmak mı gerekir yoksa açık mı bırakılmalı? Yanıtımız hayır.

Kombi kış dönemlerinde uzun süre evde olunmadığında kapatılabilir.

Yaz zamanında evde değilseniz kombiyi kapatarak tasarruf yaşayabilirsiniz.

Kombi sorunsalı: Evde yokken kombiyi kapatmalı mıyız #3

HATALARDAN BİRİ: GECE YATARKEN KAPATMAK

Özellikle de kış aylarında kombiyi gece yatarken kapatmak yerine kalorifer ayarını kısabilirsiniz. Bunun yanında kombi yeniden açıldığında ortamı ısıtmak için fazladan güç sarf edip yakıt tüketimini artırmaz, sizler de sabah kalktığınızda serin bir ortam ile değil sıcak bir ortam ile karşılaşmış olursunuz.

Başa dön tuşu