Gündem

Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor

Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor

Konya Ovası'nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor

Konya Ovası’nda son senelerda hızla gittikçe artan obruk oluşumlarının bunun yanında yüzey yarıkları da çok fazla görülmeye başlandı. Küresel ısınma, suyun aşırı kullanımı ve kuraklığın etkisiyle yer altı su düzeysinin düşmesi, zeminin çökmesine ve yüzeyde deformasyona neden oluyor.

Yer altı su düzeysindeki azalmaya bağlı oluşan yarıklar, Orta ve Batı Anadolu havzalarının mühim poblemlerindan biri halini aldı.

Konya’da geçen aylarda Çumra, Karapınar ve Emirgazi ilçelerinde görülen yüzey bozulmaları, yerleşim yerlerinde ve yapılarda deformasyona neden oluyor.

Akşehir havzasında Tuzlukçu’da görülen yarıklar, mahalle sakinlerini de endişelendiriyor.

Konya Ovası’nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor-Video

2 METREYİ AŞAN DERİNLİKTE YARIKLAR OLUŞTU

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Eren, Konya Ovası’ndaki obruk oluşumlarına yönelik araştırmada gözlemledikleri yüzey yarıklarının gün geçtikçe tesirini artırdığını dile getirdi.

Yer altı su düzeysindeki azalmaya bağlı oluşan yarıkların, bazı kırsal mahalleleri de tehdit ettiğine işaret eden Eren, şöyle konuştu:

“2000’li senelerdan bu yana, aşırı su kullanımı ve küresel ısınmaya bağlı olarak yer altı suyunda mühim düşüşler başladı. Yer altı su düzeysindeki düşüşün göstergesi de farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzey deformasyonu oluşturması. Bunu Orta ve Batı Anadolu havzaları, Tuzlukçu, Akşehir, Aksaray, Karaman, Niğde, Bolvadin, Manisa ve Aydın’da göze çarpıyor. Bunları, yüzey deformasyonları, yeryüzünde 1,5-2 metreye varan düşey atımlar oluşturan yüzey faylanmaları şeklinde izliyoruz. Bazen de alanı 1,5-2 metreyi aşan yüzey yarıkları şeklinde izliyoruz.”

Konya Ovası nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor #1

“EVLERDE HASAR VE AÇILMA VAR”

Konya Kapalı Havzası’nın kenarlarında yüzey faylanmalarına rastlandığını aktaran Eren, şöyle devam etti:

“Tuzlukçu ilçesi Çöğürlü Mahallesi’nde tümünü inceleyemedik fakat 400 metrelik bölümünde yüzey deformasyonlarına rastladık. Burada köyün yakın kesiminde oluşmuş, yerleşim yerinden boydan boya geçiyor. Evlerde hasar ve açılma oluşturmuş. Vatandaşlar ayrılan bir duvarı köpükle doldurmaya çalışmış. Onlarca senedir bu durum devam etmekte. Bunu engellemenin tek yolu, yer altı suyunu belirli dengede tutmak ve su düzeysindeki düşüşün önüne geçmek. Bunu bugün sağlayabilsek bile kalıcı deformasyon oluşturduğu için 10 yıl kadar devam etmekte. Bu yarıkların oluştuğu yerlerde binalarda sürekli olarak deformasyon oluşuyor. Karapınar ve Çumra Adakale’deki gözlemlerimizde yıllık 5-10 santimetre düşey çökme tespit ettik. Yer altı suyundaki azalmayla havzalarımız kelimenin tam anlamıyla çöküyor. Şu anda Orta ve Batı Anadolu havzalarının tamamında bu problem var. Çok fazla düşümün olduğu yerde yüzey deformasyonlarına yaygın biçimde rastlıyoruz. Bu yarıklar, küresel ısınma, aşırı ve yanlış su kullanımı, suyun israfı yer altı su düzeysinde aşırı düşüşe neden oluyor. Bu da farklı zemin sıkışmasına bağlı olarak yüzeyde deformasyona neden oluyor.”

Konya Ovası nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor #2

YER ALTI SULARI YILDA 10 METRE ÇEKİLİYOR

Eren, tarımda su kullanımındaki artışla birlikte su düzeysinin azalmasına, kuraklık, küresel ısınma ve şehirleşmenin etkili olduğuna tasvir ederek, şunları kaydetti:

“Yer altı su düzeysindeki düşüş 2000’li senelerdan önce 1 metre düşerken şu anda 5-10 metreden fazla düşümler göze çarpıyor. Son on yılda bu oran daha da arttı. Hızlanmaya devam edecek gibi de görünüyor. Bunların obruklarla da kısmen ilişkisi var. Yarıklar, büyük çapta olmasa bile yeni obrukların oluşumuna da neden oluyor. Depremlerle ilgisi yok. Emirgazi’de 3 kilometre uzunlukta, Tuzlukçu’da ise 2 kilometre uzunlukta olan yarıklar var. Bu yıl daha da açılma var. Geçen günlerde Emirgazi beldesindeki yarıkları oluşturan yağmur değil. Zayıflık zonu olduğu için yağmur yalnızca ortaya çıkmasını hızlandırıyor. Yani yüzeye yaklaşmış, oluşmak üzere olan yarıklardan yağmur suları rahatlıkla süzülerek görünümü kolaylaştırıyor.”

Konya Ovası nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor #3

Konya Ovası nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor #4

Konya Ovası nda yüzey yarıkları yerleşimleri tehdit ediyor #5

Başa dön tuşu