Ekonomi Haberleri

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı , ekonomi haberleri bölümümüzde Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı

Kripto para birimlerine yönelik ilgi hızla artarken, kripto para piyasasının büyüklüğü 2021’de yaşanan dalgalanmalara rağmen 2 trilyon doların üstüne çıktı.

TESLA’NIN BITCOIN YATIRIMI KRİPTO PARAYA DİKKATİ ÇEKTİ

ABD’li elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın şubat ayında 1,5 milyar dolarlık varlığını Bitcoin’e yatırdığını duyurması, Mastercard ile Bank of New York Mellon’un ise kripto para birimlerinin kullanımını kolaylaştıracak adımlar atmasının ardından 2021’in başında dijital para birimlerinin değerinde bi hayli hızlı bir yükseliş kayıt edildi.

BITCOIN TESLA’NIN İLGİSİNDEN SONRA EŞİK DEĞERİNİN ÜZERİNE ÇIKTI

Kripto para birimleri içinde yatırımcılar aracılığıyla en fazla tercih edilen Bitcoin, yılın başında söz konusu şirketlerin kararlarının ardından 55 bin dolar düzeylerinin üzerine çıkarak eşik değeri olan 50 bin doları zorladı. Aynı zamanda kripto para biriminin piyasa değerinin 1 trilyon dolara ulaşması ise yatırımcılar içinde mühim bir “dönüm noktası” olarak nitelendirildi.

Bitcoin

ÇİN KRİPTO PARALARA YÖNELİK KISITLAMALARI ARTIRDI

Yılın ortalarına doğru kripto para piyasalarına yönelik Çin’den gelen haberler ise kripto para birimlerindeki yükselişi olumsuz etkiledi. Çin’in, mayıs ayında yerel finansal kurumlarının ve ödeme sistemlerinin kripto para hizmeti vermesini yasaklaması kripto para birimlerinde düşüşe yol açtı. Çin, kripto para ticaretine yönelik baskıyı daha da artırarak eylül ayında kripto para ile yapılan tüm işlemleri “yasa dışı” ilan etti.

Bitcoin

EL SALVADOR BITCOIN’E RESMİYET KAZANDIRDI

Kripto paralara ilişkin Çin’de uygulanan kısıtlamalara karşın Orta Amerika ülkesi El Salvador, Bitcoin’i resmen tedavüle sokan ilk ülke oldu. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nın Bitcoin’in “yasal bir para birimi” olarak tanınmasına ilişkin yasa teklifinin haziranda kongreden geçmesinin ardından ülkede Bitcoin, eylül ayında yasal para birimi olarak kullanılmaya başlandı.

ABD’DE BITCOIN VADELİ İŞLEM KONTRATLARINA DAYALI İLK ETF İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

Yetkililerin kripto paralara yönelik temkinli bir duruş benimsediği ABD’de ise Bitcoin vadeli işlem kontratlarına dayalı ilk borsa yatırım fonu (ETF), ekim ayında New York Menkul Kıymetler Borsası’nda (NYSE) işlem görmeye başladı. ProShares’in Bitcoin Strateji ETF’sinin “BITO” koduyla işlem görmeye başlaması, kripto para piyasalarını olumlu etkiledi.

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı #3

BITCOIN ABD’DE NİSANDA İŞLEM GÖRMEYE BAŞLADI

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kasım ayında ise varlık yöneticisi VanEck’in spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylamadığını açıkladı. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, New York özel borsasında teknoloji şirketlerinin ağırlıkta olduğu Nasdaq endeksinde nisan ayında işlem görmeye başladı.

Goldman Sachs gibi Wall Street bankaları da Bitcoin’e yönelik çalışmalarını yoğunlaştırdı.

REGÜLASYON ÇAĞRILARI YOĞUNLAŞTI

Herhangi bir merkez bankası yahut resmi kuruluş ile bağı olmayan ve tamamen sanal olarak üretilen Bitcoin, tartışmaların merkezinde kalmaya devam ederken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin’i “spekülatif bir yatırım aracı” olarak nitelendirmeyi sürdürdü.

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı #4

KRİPTO PARA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Finansal otoriteler, kullanım alanlarının yaygınlaşması ve her geçen gün ilginin çoğalmasıylakripto paralara ilişkin çalışmalarına hız verirken, sanal para birimlerine yönelik regülasyon çağrıları da yoğunlaştı.

ABD Merkez Bankası (Fed) ile ECB’nin de aralarında bulunduğu bir çok merkez bankası, dijital para birimlerini gündemlerine aldı.

KASIMDA 69 BİN DOLARLA ZİRVE YAPAN BITCOIN, ARALIKTA 43 BİN DOLARIN ALTINI GÖRDÜ

Yıl boyu yaşanan gelişmeler, kripto paraların fiyat aralıklarında sert dalgalanmalara yol açtı. Kasım ayında 69 bin doların üzerine çıkarak yılın zirvesini gören Bitcoin’in fiyatı, aralıkta ise 43 bin doların altına indi.

BITCOIN, YÜZDE 70 DEĞER KAZANAN DİJİTAL PARA BİRİMİ OLDU

Tüm dalgalanmalara rağmen dünyanın en popüler kripto para birimi olan Bitcoin, 2021’in başından bu yana yüzde 70’in üzerinde değer kazandı. Bu yılın başında 30 bin dolar civarında olan Bitcoin’in fiyatı, bugün 48 bin dolar düzeylerinde kayıt edildi.

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı #5

ETHEREUM, YAKLAŞIK YÜZDE 440’IN ÜZERİNDE DEĞER KAZANDI

Hızla gelişen kripto para dünyasında öne çıkan “alt coin”lerden Ethereum da bu sene bi hayli hızlı bir yükseliş gösterdi. Bu yılın başında 730 dolar civarında olan Ethereum’un fiyatı, yılın son günlerinde 4 bin dolar düzeylerine yükseldi. Ethereum, 2021’in başından bu yana ortalama yüzde 440’ın üzerinde değer kazandı.

CoinGecko verilerine göre, tüm kripto para birimlerinin piyasa değeri ise bu sene ortalama 1,5 trilyon dolar artarak 2 trilyon doların üstüne çıktı.

BITCOIN’İN PAZARDAKİ PAYI AZALIYOR

Küresel piyasalardaki makroeokonomik endişelar ve kâr satışlarının etkisiyle kripto para piyasasında son haftalarda sert değer kayıpları kaydedilirken, uzman kişiler, piyasanın bir düşüşe doğru ilerleyebileceği hususunda uyarıda yer alıyor.

Düzenleyicilerin gittikçe artan incelemeleri ve yoğun fiyat dalgalanmaları, son haftalarda kripto para birimi Bitcoin’e yönelik beklentileri olumsuz etkiliyor.

Kripto para endüstrisi genişledikçe Bitcoin’in pazardaki payı azalıyor ve Ethereum gibi diğer dijital para birimleri daha fazla pay almaya başlıyor.

Yatırımcıların büyük kazançlar umuduyla giderek daha ufak kripto paralara yönelmesinin gelecek yıl da devam etmesi bekleniyor.

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı #6

2022’NİN EN ÖNEMLİ KONUSU REGÜLASYONLAR OLACAK

Analistler, kripto para piyasasına yönelik düzenlemelerin 2022’de mühim konu başlıklarından biri yer alacağını öngörüyor.

Hükümetlerin ve özellikle ABD’de SEC’in, kripto alanına düzenleme getirmesinin yüksek ihtimal olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, düzenleyicilerin gelecek yıl odaklanacağı bir diğer mühim alanın ise sabitkoinler (stablecoin) olduğuna işaret ediyor.

Kripto para piyasasının toplam büyüklüğü 2 trilyon doları aştı #7

Başa dön tuşu