Ekonomi Haberleri

Kripto paraya devlet garantisi gündemde

Kripto paraya devlet garantisi gündemde , ekonomi haberleri bölümümüzde Kripto paraya devlet garantisi gündemde başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kripto paraya devlet garantisi gündemde  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kripto paraya devlet garantisi gündemde

Kripto paraya devlet garantisi gündemde

Pandemi öncesi kripto para piyasasının büyüklüğü 400 milyon dolar iken şu anda 2 trilyonu aşmış durumda. Bu nedenle kripto para günümüz ekonomisinde uzak kalınamayacak ve Türkiye’de de kuvvetli piyasası olan bir alan. Bunun bunun yanında Türkiye işlem hacminde dünya çapında 5. sırada yer alıyor.

Türkiye’de bu gerçekten hareketle kripto parayı yasaklamak yerine kanunlarla risklerini azaltma yolunu seçti ve kripto paraya yasal çerçeve kazandıracak çalışmalar hızlandırıldı.

KRİPTO PARADA DEVLET GÜVENCESİ

Yasal düzenlemelerle alakalı çalışmaların alt yapısını tamamlayan yetkililer, gelinen noktayı konunun uzman kişilerının görüşlerine açmak üzere toplantı yapmıştı. Piyasalara yeni yansıyan bilgilere göre de kripto para yasasında devlet güvencesinin olması da gündeme geldi.

Kripto para

İKİ AYAKLI BİR YASA BEKLENİYOR

Kripto paraya iki ayaklı yasal çerçeve oluşturmaya hazırlandığı gösterilen AK Parti, ilk ayakta yerel borsaları denetlenebilir hale getirecek ve kullanıcıya devlet güvencesi verecek bir çalışmaya odaklandı. Yasal çerçevenin 2. ayağında ise finansal zemin hazırlanacak.

EK VERGİ YOK

Bu etapta bundan öncekilerde dillendirilen belirli bir rakamın üzerindeki işlemlerde söz konusu yer alacağı gösterilen ek verginin de gündeme gelmeyeceği konuşulanlar içinde yer alıyor.

Kripto para

DİĞER ÜLKELERİN ÇALIŞMALARI MERCEK ALTINA ALINDI

İngiltere, Japonya ve ABD’nin bu alanda yaptığı regülasyonların incelendiğini söyleyen AK Parti kurmayları, kripto paraya iki ayaklı yasal çerçeve oluşturulacağını belirti.

Çin’in ise kendi alternatifini oluşturmak için kendi kripto piyasasını kurmaya çalıştığı biliniyor.

Başa dön tuşu