Gündem

Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün?

Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün? , ekonomi haberleri bölümümüzde Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün? başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün?  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün?

Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün?

Başrollerinde Gökçe Bahadır, Fırat Tanış, Metin Akdülger ve Barış Arduç gibi dikkat çekici isimlerin bulunduğu dijital dizi ve film izleme platformu Netflix’in Türk yapımı yeni dizisi Kulüp, gündemdeki yerini koruyor.

1950’li senelerda Beyoğlu gece yaşamının perde arkasında İstanbul’daki sefaradların öyküsünü anlatan Kulüp dizisindeki bazı kavramlar, seyirciler aracılığıyla merak ediliyor.

Bunlardan bir diğeride ”Purim Bayramı” oldu. İzleyiciler, Purim Bayramı nedir, ne demek ve hangi gündür düşünüyor. İşte Purit Bayramı ile ilgili merak edilenler…

PURİM BAYRAMI NEDİR, HANGÜ GÜN?

Purim, antik Pers İmparatorluğu’nda yaşayan Yahudilerin, Pers Kralı Haman’ın onları öldürme planından kurtuluşunun anısına kutlanan bir bayramdır. Bu hikâye Tanah’ın Ester (Megillat Ester) kitabında anlatılmaktadır.

Purim Bayramı İbrani takvimine göre, düşmanlarına karşı kazanılan zaferin ertesi günü olan Adar’ın 14’ünde kutlanıyor (artık senelerda Adar II’de) ve bayram gün batımıyla başlıyor.

Purim Bayramı’nın 2022 senesindeki başlangıç ve bitiş tarihleri şu biçimdedir:

  • Başlangıcı: 16 Mart Çarşamba
  • Bitişi: 17 Mart Perşembe

Kulüp dizisiyle gündem oldu: Purim Bayramı nedir, hangi gün? #1

ŞÜKRAN DUYULUR, KOSTÜM VE MASKE GİYİLİR

Purim’de Ester tomarı halka açık biçimde okunur ve buna ilave olarak yemeklerden sonra şükran duaları okunur. Yemek ve içeceklerden oluşan armağanler değiş tokuş edilir, yoksullere bağışta bulunulur ve şölen ziyafeti verilir. Diğer geleneklerde şarap içmek, kostüm ve maske giymek bulunur.

Ester kitabına göre, Kral Ahaşveroş’un veziri Haman’ın Yahudileri öldürme planı Mordehay ve Kraliçe Ester aracılığıyla su üstüne çıkarılır ve bugün şölenlerle kutlanır.

Başa dön tuşu