Ekonomi Haberleri

Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri

Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri , ekonomi haberleri bölümümüzde Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri

Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri

Ege’den kuru incir ihracatına başlandığında Avrupa Birliği (AB) ve ABD’yi giden ürünler, bugün gelinen noktada gönderim skalasını Çin’den Afrika’ya kadar genişletti.

Ege İhracatçı Birlikleri, kuru incirde 2021’de ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 5 artırarak 71 bin 719 tona çıkaran Türkiye’nin gelirini ise yüzde 11 artırarak 263 milyon 246 bin dolara yükselttiğini açıkladı.

37.7 MİLYON DOLAR İLE İLK SIRADA ALMANYA YER ALDI

Yapılan açıklamaya göre, Almanya, 2021’de en fazla kuru incir satışı yapılan ülke oldu. 37 milyon 719 bin dolarlık satış yapılan Almanya’yı 36 milyon dolarlık satışla Fransa, 35 milyon dolarlık satışla ABD izledi.

Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri  #1

“DÜNYANIN EN KALİTELİ İNCİRİ AYDIN’DA”

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Kazım Günaydın, dünya çapındaki en kaliteli kuru incirin Aydın’da üretildiğini dile getirdi.

“KURU İNCİRİN YÜZDE 68’İ AYDIN’DAN”

Türkiye’nin kuru incir üretiminin yüzde 68’ini Aydın’ın karşıladığını aktaran Günaydın, yurt dışı pazarında bu ürüne olan talebin yılda yıla arttığını dile getirdi.

Kuru incirden 1 yılda 263 milyon dolarlık ihracat geliri  #2

“HEDEF RAKAMLARI İKİYE ÇIKARMAK”

Günaydın, 2021 senesinin hem üretici hem de ihracatçı yönünden çok iyi geçtiğine tasvir ederek, şunları kaydetti:

“Bunda hem pandeminin getirdiği avantajlar hem de Aydın incirinin dünya çapında tanınmışlığı, tüketicinin Aydın incirini dünya çapında kabul ettiği, kabullendiği, sofrasında, dolabında ve çantasında barındırdığı bir ürün haline gelmesi etkili olmuştur. Önceleri yalnızca AB ülkeleri ve ABD’ye gönderiliyordu fakat şimdi Çin, Tayland, Endonezya, Rusya ve Afrika gibi ülkeler de Türkiye’den incir alıyor. Bizim hedefimiz bu sayıları ikiye katlamaktır.”

Başa dön tuşu