Ekonomi Haberleri

Kuyumculardan ‘yastık altı altın’ kampanyasına katılma talebi

Kuyumculardan ‘yastık altı altın’ kampanyasına katılma talebi , ekonomi haberleri bölümümüzde Kuyumculardan ‘yastık altı altın’ kampanyasına katılma talebi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Kuyumculardan ‘yastık altı altın’ kampanyasına katılma talebi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Kuyumculardan ‘yastık altı altın’ kampanyasına katılma talebi

Kuyumculardan 'yastık altı altın' kampanyasına katılma talebi

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın döviz hususunda Kur Korumalı TL Mevduatı’nın ardından yastık altında atıl duran altınların ekonomiye ve finans sistemine katılması yönünde adımlar atılmıştı.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Mustafa Atayık, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik projelere, kuyumcu mağazalarının katılımının gerektiğini aktardı.

Vatandaşın kuyumcularına olan güveninin devreye girerek, yastık altı altınların ekonomiye kazandırılmasının olabilecek olabileceğini savunan Atayık, sistemin alt yapısı ile alakalı yetkililerle görüştüklerini açıkladı.

“SİSTEME 35 BİN KUYUMCU DA KATILMALI”

Atayık, “Lakin çok iyi niyetle başlatılmış olan bu çalışmaların hedefine ulaşması için bu çalışmalara Türkiye’de sayıları 35 bini bulan tüm kuyumcu mağazalarımızın katılımını gerekli ve zorunlu göze çarpıyor.” açıklamasında bulundu.

kuyumcu

“SAHADAKİ BENZERSİZ DİNAMİĞİN DE HAREKETE GEÇİRİLMESİ SAĞLANACAK”

İKO Başkanı Atayık, geçmiş senelerda birkaç firma ve bazı bankaların katılımıyla yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için yoğun kampanyalar yürütüldüğünü anımsatarak, “Lakin ne yazık ki toplanan sayılar arzu edilenlerin çok altında kalmıştı. Yastık altı birikimlerinin piyasaya çıkarılması için tüm kuyumcuların sisteme entegre edilmesiyle kuyumcuların kuvvetli mali yapısı, vatandaşla olan kuvvetli iletişimi ve diğer mesleklere göre sahadaki benzersiz dinamiğinin de harekete geçirilmesi sağlanmış olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“VATANDAŞ KUYUMCUSUNA GÜVENİYOR”

Piyasadaki en sihirli kelimenin güven olduğu gibi vatandaşlar için de yastık altı birikimleri için en güvenli limanın yine “güven” yer alacağını dile getiren Atayık, vatandaşın da bu güveni şimdiye kadar tanıdığı, bildiği senelerdır alışveriş yaptığı kuyumcusunda bulduğunu açıkladı.

kuyumcu

“KUYUMCULAR SÜRECİ HIZLANDIRABİLİR”

Türkiye’nin her mahallesinde, semtinde vatandaşla birebir muhatap olan, aynı dili konuşan, anlaşan kuyumcular olduğunu aktaran Atayık, bu kuvvetli enerji ve sinerjiyi kullanılabilirse yastık altındaki altınların da sisteme kazandırılmasının daha da hızlanacağını açıkladı.

“HAFTA SONU HAZİNE VE MALİYE BAKAN YARDIMCILARIYLA BİR ARAYA GELECEĞİZ”

Mustafa Atayık, bu hususta bazı görüşmeler yaptıklarını altını çizerek, “İKO Yönetimi olarak yastık altı altınların toplanması sürecine tüm kuyumcuların katılması hususunda görüş alışverişi yapmak ve oluşturulacak sistemin alt yapısını görüşmek üzere Darphane Genel Müdürümüz Abdullah Yasir Şahin ve Darphane Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet Güven Pado’yla görüştük. Hafta sonunda da konuyla alakalı olarak İstanbul’da Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılarıyla bir araya geleceğiz.” ifadelerini kullandı.

kuyumcu

“280-300 MİLYAR DOLAR EKONOMİYE KAZANDIRILABİLİR”

Altının ekonomiye kazandırılmasının önemine değinen Atayık, şunları kaydetti:

“Vatandaşlarımızın 5 bin yıllık tarihsel alışkanlıklarını dikkate aldığımızda, altın takı ve mücevhere olan tutkusu, örf adetlerimizin neticesinde bu husustaki birikimlerin mühim ekonomik değerlere ulaştığı herkes aracılığıyla biliniyor. Dünya yıllık altın üretim değerleri ile karşı karşıya geldirıldığında esaslı bir ekonomik değer sunan bu birikimlerin anısı olanlar dışında kalan yatırım amaçlı edinimlerin “Altın Bankacılığı” kapsamı içinde ekonomiye kazandırılması ekonomimiz ve sektörümüz için büyük bir değerdir. Tüm dünya çapındaki yıllık altın üretim miktarının 2-3 katı değerlere ulaşan bu değerin (ortalama 280-300 milyar dolar) ekonomiye kazandırılması göz ardı edilecek bir şey değildir.”

“HAM MADDE İHTİYACININ KARŞILANMASINDA YAŞANAN SORUNLARIN DA ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Diğer yandan, yastık altın birikimlerin rafine edildikten sonra borsada işlem görebileceğini, bu vesileyle yastık altı altınların, Türk kuyumculuk sektörünün ham madde gereksinimini karşılamak üzere kredi olarak verilebileceğini kaydeden Atayık, böylece bu değerin yurt dışından ithal edilmesi yerine ülke içinden temini suretiyle üretim ve ihraç sürecine kadar yaşanacak adımlarda ham madde gereksiniminin karşılanmasında yaşanan poblemlerin önüne geçilmiş yer alacağını savundu.

ODA, SİSTEM ÜZERİNDE ÇALIŞIYOR

İKO Başkanı Atayık bunun bunun yanında söz konusu kredi getirilerinden vatandaşlara da ek katkı sunulması dahil, vatandaş, kuyumcu ve banka içinde fonksiyonel bir sistem kurulması için çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu