Ekonomi Haberleri

Mali Çıpa ne demek? Moody’sten Türkiye’ye övgü

Mali Çıpa ne demek? Moody’sten Türkiye’ye övgü , ekonomi haberleri bölümümüzde Mali Çıpa ne demek? Moody’sten Türkiye’ye övgü başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Mali Çıpa ne demek? Moody’sten Türkiye’ye övgü  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Mali Çıpa ne demek? Moody’sten Türkiye’ye övgü

Mali Çıpa ne demek? Moody'sten Türkiye'ye övgü

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’deki mali disiplinin, kamu finansmanının dayanıklılığını sürdürmesini sağlayacağını açıkladı.

Moody’s’ten gelen bilgilendirmede Mali Çıpa vurgusu yapıldı.

Raporda, “Türkiye’nin mali çıpası ve ekonomik aktiviteyi destekleyen kuvvetli kredi büyümesi, kamu maliyesinin dayanıklılığını sürdürmesini sağlayacaktır.” ifadesine yer verildi.

Bunun üzerine çıpa ne demek ve ne anlam ifade ediyor merak konusu oldu.

Peki Mali Çıpa nedir, ne anlama gelir? İşte yanıtı…

EKONOMİDE MALİ ÇIPA NE DEMEK?

Mali çıpa yada çapa, bir ülke ekonomisi ile alakalı alınacak kararlarda referans alınan makro iktisadi büyüklüklerdir. Bir gemi çapa atılan yerde sabitlenir ve sürüklenmez, geminin orada duracağı artık bellidir.

Ekonomide de iş dünyasının beklentilerini yönetmek ve piyasa belirsizliğini gidermek maksadıyla merkez bankaları aracılığıyla farklı “çapalar” kullanılabilir. Döviz kuru, enflasyon, büyüme oranları veya faiz oranları “çapa” olarak kullanılabilir.

ENFLASYON ÇAPASI

.Merkez Bankası ‘nın birincil hedefi fiyat istikrarını sağlamaktır. Bu amaç ışığında bir enflasyon oranı hedefi açıklamakta ve bu hedef ışığında politikalar geliştirmektedir. Bu uygulamada enflasyonun kendisi çapa olarak kullanılmıştır.

KUR ÇAPASI

Kur çapası kavramı, Merkez Bankasının kur için belli öngörüleri ardından, diğer ekonomik birimlerin de bu öngörüye güven duyması ile birlikte, alınan ekonomik kararlarda kurun, kurdaki artışın esas alınması ve fiyat, ücret artışı, yatırım gibi kararlarının kur politikası çerçevesinde şekillenmesini ifade eder.

Başa dön tuşu