Gündem

Mardin’de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor

Mardin’de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Mardin’de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Mardin’de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Mardin’de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor

Mardin'de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor

37 yıl önce ailesi ile birlikte İstanbul’a göç eden Zekeriya Sabuncu, 8 yıl sonra yaşadığı Mardin’in Derik ilçesine geri döndü.

Aile mesleği zeytincilikle uğraşan Sabuncu, bunun yanı sıra ilçede yaşayan 3 Ermeni vatandaştan biri olarak tarihi Surp Kevork Kilisesi’ne de sahip çıkıyor.

Hafta sonları 372 yıllık kiliseye gelerek ibadetini yapan Sabuncu, bunun bunun yanında tarihi yapının hem temizliğini hem de bakımını tek başına üstleniyor.

“ÖMRÜM YETTİĞİNCE BAKACAĞIM”

60 yıl önce ilçede Ermeni cemaatinden ortalama 50 aile olduğunu söyleyen Zekeriya Sabuncu, şunları dile getirdi:

“Bu aileler, İstanbul’a ve Avrupa’ya göç etti. Sadece 3 kişi kaldık. Ömrüm yettiği kadar kiliseye sahip çıkıp, bakacağım. Kilisemiz 1650 senesinde kurulmuş ve hala ayaktadır. Ben de kilisemizin ayakta kalması için gelip ibadetimi, temizliğini ve bakımını yapıyorum. Gelen ziyaretçilere kiliseyi açıyorum. Tarihi ile ilgili bilgi veriyorum ve bunu yapmaktan da mutluluk duyuyorum. Derik’te Ermeni olarak yalnızca 3 kişi varız. Diğer ikisi karı-koca ve onlar da biraz rahatsız. Bundan dolayı biraz fazla ilgilenmeye çalışıyorum.”

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #1

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #2

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #3

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #4

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #5

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #6

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #7

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #8

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #9

Mardin de 372 yıllık kiliseyi hayatta tutuyor #10

Başa dön tuşu