Ekonomi Haberleri

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını açıklandı

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını bilgisi verildi , ekonomi haberleri bölümümüzde Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını bilgisi verildi başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını bilgisi verildi  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını bilgisi verildi

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 2022 Para ve Kur Politikası’nı açıkladı. Merkez Bankası’nın gelecek yılda izleyeceği para ve kur politikasında enflasyon hedefinin yüzde 5’te tuttuğu ve dalgalı kur rejimini sürdüreceği maddeler öne çıktı.

Yapılan bilgilendirmede “2022 Yılı Para ve Kur Politikasının Temel Çerçevesine” göre şu maddeler sıralandı:

ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 5

1. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) temel amacı fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Hükümetle birlikte tespit edilen orta vadeli enflasyon hedefi yüzde 5 olarak korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak biçimde oluşturulacaktır.

FİYAT İSTİKRARI SÜRDÜRÜLEBİLİR OLACAK

2. 2022 senesinde, enflasyon hedeflemesi rejiminin fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde oluşmasını sağlayacak biçimde uygulanmasına devam edilecektir.

TEMEL POLİTİKA ARACI REPO İHALE FAİZİ

3. TCMB’nin temel politika aracı bir hafta vadeli repo ihale faiz oranıdır.

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI FİYAT İSTİKRARINI DESTEKLEYECEK

4. TCMB zorunlu karşılıkları fiyat istikrarı ve finansal istikrar amaçları ışığında destekleyici bir araç olarak kullanacaktır. Bu çerçevede, 2022 senesinde Rezerv Opsiyon Mekanizması tamamen sona erdirilecek, yabancı para yükümlülüklerin maliyetleri artırılırken, Türk Lirası mevduat gelişimini destekleyecek mekanizmalar ilk olarakndirilecektir.

5. TCMB, fiyat istikrarı yönünden destekleyici bir unsur olan finansal istikrarı da gözetmeye sürecektir. Bu bağlamda, TCMB 2022 senesinde, parasal aktarım mekanizmasının sağlıklı işleyişini sağlamak ve makro finansal istikrara ilişkin riskleri sınırlamak maksadıyla, elindeki politika araçlarını en etkin biçimde kullanacaktır.

Merkez Bankası 2022 para ve kur politikasını bilgisi verildi #1

DALGALI KUR REJİMİ SÜRECEK

6. Dalgalı döviz kuru rejimi sürdürülecek ve döviz kurları, serbest piyasa koşullarında, arz ve talep dengesine göre oluşacaktır.

7. Para politikasının etkinliği ve finansal istikrar yönünden TCMB döviz rezervlerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır. TCMB 2022 senesinde da piyasa koşullarının uygun olması durumunda rezervlerini artırmaya sürecektir.

8. TCMB, 2022 senesinde şeffaflık, öngörülebilirlik ve hesap verebilirlik ilkeleri ışığında politika iletişimine ve veri paylaşımına sürecektir.

AYRINTILAR GELECEK

Başa dön tuşu