Ethereum Haberleri

Merkez bankasının “tam kripto yasağı” teklifine uzmanlar karşı çıktı: Çok geç!

Merkez bankasının “tam kripto yasağı” teklifine uzman kişiler karşı çıktı: Çok geç!, kripto haberleri bölümümüzde Merkez bankasının “tam kripto yasağı” teklifine uzman kişiler karşı çıktı: Çok geç! başlıklı haberi siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Merkez bankasının “tam kripto yasağı” teklifine uzman kişiler karşı çıktı: Çok geç! ile alakalı tüm detaylar yazımızda..

Merkez bankasının “tam kripto yasağı” teklifine uzman kişiler karşı çıktı: Çok geç!

Rusya’dan İngiltere’ye, Avrupa Birliği’nden Japonya’ya kadar bir çok ülke ve yargı bölgesinin merkez bankası başta Bitcoin olmak üzere kripto paralara karşı çıkarken, bu konuyla alakalı uzun süredir tartışmaların meydana geldiği Hindistan’da da merkez bankası (RBI) kripto paraların tamamen yasaklanmasını talep ediyor.

2013’ten beri aynı yerdeler

Bilindiği üzere RBI’ın bu konuyla alakalı ilk ikazsı 2013 senesinin Aralık ayında gelmişti. O gün Hint vatandaşlarını kripto paraların risklerine karşı uyaran kurum, 8 yıl sonra hala aynı yerde duruyor. Bu ay başında da RBI’dan yapılan bilgilendirmede geçici veya kademeli yasakların hiçbir işe yaramayacağı ve kripto paralar hususunda bütünüyle bir yasak gelmesi gerektiği belirtilmişti.

“Çin gibi görülmek istemiyorlar”

RBI’ın ikazlarının dünya çapındaki diğer merkez bankalarından hiçbir farkı yok. Finansal istikrarsızlık, işlemlerin takip edilemezliği ve yasa dışı kullanım ilk öne çıkan başlıklar. Lakin Kasımm ayında ilk kez “Yasaklama kanunu” diye yaşanan ve ardından ise güncellenen yasa ile ilgili Hindistan medyasına konuşan bir yetkili, tamamiyle yaşanacak bir yasağa hükumetin karşı çıktığını dile getirdi. Yetkili küresel gelişmelerden uzak kalma ve Çin gibi görülme korkusunun, bütünüyle gelecek bir yasak hususunda hükumeti korkuttuğunu dile getirdi.

“Para olmaz ama yasak da gelmez”

Hukuk uzman kişilerı ise ülkede kripto paraların yasal para olarak kabul edilmesinin düşünülme ihtimalinin bile olmadığını söylerken, bunun yanı sıra kripto paraları tamamiyle yasaklamak için de artık çok geç olduğunu belirtiyorlar. Uzmanlar, hükumetin dengeli bir politika izleme olasılığının yüksek olduğunu, yatırımcıların zarar görmemesi ve piyasanın kontrolsüz büyümemesi için bazı önlemlerin alınacağını aktardılar.

Avukat Badri Narayanan konuyla alakalı olarak “Hükumet kripto paraları bir yatırım aracı olarak görüyor ve regüle etmek istiyor. Gelir vergisi kaideleri içerisinde bazı düzenlemeler yapılabilir. Lakin ülke dışındaki Hint vatandaşlarının kripto ödemelerinin yahut gönderimlerinin durdurulması ise çok zor” yorumunu yaptı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Başa dön tuşu