Gündem

Mersin’de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği

Mersin’de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği , ekonomi haberleri bölümümüzde Mersin’de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Mersin’de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Mersin’de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği

Mersin'de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği

Her sene yeni yılın ilk günü denize girme etkinliği düzenleyen ve bu sene Bozyazı sahilinde 8.’sini gerçekleştiren çevreci Turkuaz Grup üyeleri, geçen sene Covid-19 salgını bundan dolayı ‘maske, mesafe ve hijyen’ olarak belirledikleri etkinliklerinin temasını, bu sene dünyayı tehdit eden ‘kuraklık ve su tasarrufu’ olarak belirledi.

Etkinlikle alakalı bilgi veren Bozyazı Turkuaz Grup Lideri Dr. Bahadır Karakoç, Aydıncık, Bozyazı, Anamur, Gazipaşa gibi Taşelinde bulunan bölgede 365 gün denize girilebileceğini göstermek istediklerini dile getirdi.

Mersin de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği #1

“TURİZM SADECE YAZ İLE SINIRLI DEĞİL”

Bölgede turizmin yalnızca yaz ile sınırlı olmadığını, deniz kıyısında bulunan bölgede yüzme gibi bir sporu yaygınlaştırmayı, böylelikle lisanslı sporcular ve şampiyonlar çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Karakoç, “Şenlik havasında birlik ve birlikteliği sağlamayı hedeflediğimiz ve 7 senedir devam ettirdiğimiz, artık geleneksel hale gelen 1 Ocak’ta denize girmeyi, bu sene 8. defa, herkesin de katılabileceği, toplu bir şenlik havasında gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikle başta belirlediğimiz amacımıza ulaştık, artık bu etkinlik geleneksel duruma geldi. İnşallah sonraki senelerde daha da coşkuyla gerçekleşir diye ümit ediyorum” dedi.

Her etkinlikte bir tema belirlediklerini, bu güne kadar bölge turizmi, muz üretimi ve poblemleri, çilek yetiştiriciliği ve geçen senede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sebebiyle ‘maske, mesafe ve hijyen’ temasını işlediklerini hatırlatan Karakoç, bu seneki temanın ise dünyayı ve bölgeyi tehdit eden ‘kuraklık ve su tasarrufu’ olarak belirlediklerini kaydetti.

Mersin’de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği VİDEO

“ÇOK KURAK BİR YAZ GEÇİRDİK”

Karakoç, “Maalesef bu sene çok kurak bir ilkbahar ve yaz geçirdik. Etrafımızdaki su kaynakları kurudu, yer altı suları bitti. Bunun nedeni, hepinizin de bildiği gibi insanoğlu nedenli küresel ısınmadan kaynaklandı. Küresel ısınma, atmosfere salınan gazların yol açtığu düşünülen, sera etkisi ile dünya çapında ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artıştır. Kara, su ve havada görülen bu ısı artışı, güneş ışınlarını atmosfere hapsederek küresel iklim değişikliğini tetikliyor. İklim değişikliği ise bununla birlikte yağışlarda dengesizlik meydana getiriyor ve kuraklık, çölleşme, su baskınları, tayfunlar veya doğa hadiselerindaki artışlarla kendini gösteriyor” diye konuştu.

Mersin de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği #2

“DEVE GÜREŞİ YAPTILAR”

Sera gazlarını azaltmak için hükümetler düzeyinde önlemler almanın yanında bireysel olarak da tedbir alınabileceğini dile getiren Karakoç, “Şimdi hep birlikte Akdeniz’in serin kollarına giriyoruz. Herkese sağlıklı, mutlu, huzurlu, hayırlı, gönüllerinize göre bir yeni yıl diliyor, katkı ve destekleri için buraya gelen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından denize giren grup üyeleri, Akdeniz’in soğuk sularında kulaç atarak, deniz içinde deve güreşi yaptılar. Denize giremeyen grup üyeleri de bol bol fotoğraf çekti.

Etkinliğin sonunda ise grup üyeleri aracılığıyla sahil temizliği yapıldı. Büyükşehir Belediyesi ise katılımcılara sıcak çorba ikram etti.

Mersin de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği #3

Mersin de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği #4

Mersin de çevreci grubun yılın ilk günü denize girme geleneği #5

Başa dön tuşu