Ekonomi Haberleri

Mersin’de limonlar kadınların elinden dünya pazarına hazırlanıyor

Mersin’de limonlar kadınların elinden dünya pazarına hazırlanıyor , ekonomi haberleri bölümümüzde Mersin’de limonlar kadınların elinden dünya pazarına hazırlanıyor başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Mersin’de limonlar kadınların elinden dünya pazarına hazırlanıyor  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Mersin’de limonlar kadınların elinden dünya pazarına hazırlanıyor

Mersin’de limonlar kadınların elinden dünya pazarına hazırlanıyor

Mersin’in Erdemli beldesinde üretilen “Kütdiken ve Lamas” limonunda hasat sürerken, kadınlar bahçeden depoya uzanan zahmetli yolculukta yoğun mesai harcıyor.

TÜKETTİĞİMİZ LİMONUN YÜZDE 80’İ MERSİN’DEN GELİYOR

Ülke genelinde tüketilen limonun yüzde 80’inin karşılandığı Mersin’de, ortalama bir ay önce başlayan “Kütdiken ve Lamas” limonunda hasat aralıksız sürüyor.

LİMONLARI KADINLAR PAKETLİYOR

Bir taraftan hasat yapılırken, diğer taraftan toplanan limonlar iç piyasa ile ihracata gönderilmek üzere kadınların elinden özenle paketleniyor.

limon

AİLE EKONOMİLERİNE CİDDİ KATKI

Limonun başkenti olarak anılan ülkede tüketilen her 3 limondan 2’sinin üretildiği Erdemli beldesinde de erkeklerden daha çok kadınlar hem bahçelerde hasat yapıyor, hem de ayrıştırma ve sarma işlemlerine çalışarak ülke ve aile ekonomilerine ciddi katkı sağlıyor.

limon

60 ÜLKEYE LİMON GÖNDERİLİYOR

Özenle sarılıp Mersin ve Nevşehir’de soğuk hava depolarına alınan limonlar, yılın 8 ayı boyunca Türkiye’nin dışında 60 ülkeye de gönderiliyor.

limon

“BÖLGEMİZ , KÜTDİKEN VE LAMAS LİMONUNUN ANA MERKEZİ”

Yoğun limon hasat dönemi ile alakalı bilgi veren Erdemli Ziraat Odası Meclis Başkanı Aşkın Şahin, “Türkiye’de üretilen limonun yüzde 80’i Mersin’de, Mersin’de üretilen limonun ise yüzde 65’i Erdemli’de gerçekleşmektedir. Bölgemiz malum, ‘Kütdiken’ ve ‘Lamas’ limonunun ana merkezidir. Şu anda hasadın ortasındayız. Hasadımız devam etmekte. Bölgemiz senelerdan beri dünveya eşi ve benzeri olmayan yarım asrı geçkin bir süredir, natürel bir depolama sistemine sahip olan ‘yatak’ ve ‘dinlenme’ limonun da bunun yanı sıra ana merkezidir.” dedi.

limon

“ATALARINDAN ÖĞRENDİKLERİ OLDUĞU SANAT ESERİNİ ORTAYA KOYUYORLAR”

Bahçelerden hasat edilen limonları depo ortamına getirdiklerini anımsatan Şahin, “Burada tesisin içinde görmüş olduğunuz hanımefendilerin önüne boy boy ayrılarak hijyenik bir biçimde uygun ambalajlama sistemi ile ambalajlanıp muhafaza edilerek soğuk hava depolarında depolanması için bulunmuş olduğumuz merkezden gönderiyoruz. Tabii bu çok meşakkatli bir iş. Yani bu depolanma sisteminin bir okulu, bir merkezi, eğitimi olmadı. Bu insanlar atlarından analarından, bacılarından öğrenmiş olduğu sanat eserini ortaya koyuyorlar. Ben böyle bir sanat eserini ortaya koyup, ilmek ilmek dokuyup bu limonları ambalajlayan bölgemizdeki tüm hanımefendilere çok çok teşekkür etmek istiyorum. Bölgemiz yalnızca günü birlik iç piyasaya, ihracata limon göndermenin bunun yanında nisan ayından ta ki eylül ayına kadar yatak ve dinlenme limonunun ana merkezidir.

limon

PAKETLEME YAPAN KADINLARIN SÜRECE KATKISI BÜYÜK

Bu insanlar olmamış olsaydı, biz bu tarihlerde limonu ithal olarak getirecektik, kendi soframızda limonun ana merkezinde bile ithal limon tüketecektik. Bölgemizin böyle çiftçilere, böyle emeği geçen hanımefendiler olduğu müddetçe sırtı yere gelmeyecektir, ben bu sanat eserini ortaya koyan, emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

limon

“LİMONUN İŞLENDİĞİ YERDE KORONAVİRÜS GÖRÜLMEDİ”

Hasat zamanında çalışan işçilerden Nazlı Gürsoy, “Şu anda limon işliyoruz. Bu limon kasalardan buralara dökülüyor. Arka tarafımıza boyluyoruz, ufak boydan büyük boya doğru sıralı. Kolesterole iyi geliyor, tansiyona mesela, tansiyonumuz yükseldiği zaman ılık suyun içerisine biraz limon sıktığımızda faydası oluyor. Doğrayıp yiyoruz. 2 senedir virüs var, sıkıyoruz, biz 2 senedir burada bir hastalık görmedik.” ifadelerini kullandı.

limon

“GEÇİMİMİZİ LİMONLA SAĞLIYORUZ”

3 ay süreyle limon işinde çalışanlardan Fatma Uğuz, “2 kızım var, biri üniversiteyi bitirdi, bir diğeride üniversite okuyor. Geçimimizi buradan sağlıyoruz. Sabah 07.30’da başlıyoruz, 16.30’a kadar çalışıyoruz. Limonla geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

limon

3 DAKİKADA 250 LİMONU KASAYA DOLDURUYOR

3 dakikada 250 limonun aldığı kasaları doldurduğunu söyleyen Uğuz, ellerinin alışkın olması sebebiyle seri biçimde paketleme yaptıklarını sözlerine ekledi.

Limonu kesip yerinde işleyip Ürgüp’e götürerek soğuk hava depolarına kaldırdıklarını aktaran işletme sahibi Yaşar Duruer, orada da bölgeden giden işçiler aracılığıyla tekrar sandıklara alınarak ıskartalarından ayıklandığını, hem ülke içine hem de yurt dışına gönderildiğini kaydetti.

Başa dön tuşu