Gündem

Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı

Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı , ekonomi haberleri bölümümüzde Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı

Microsoft’un askeri HoloLens başlığı sınıfta kaldı

ABD ordusu, muharebe alanlarında görev yapan köpekler için artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisinin kullanıldığı gözlükleri denemeye başlamıştı. Şimdi ise ordu, Microsoft Hololens tabanlı AR gözlükleri kullanmaya başladı.

Microsoft, Hololens’e dayanan artırılmış gerçeklik gözlüğünü ABD ordusu için bir süredir geliştiriyordu.

Gözlükler bekleneni veremedi

ABD hükümeti, mevcut Microsoft HoloLens’i temel alan karma gerçeklik başlığı IVAS’ın çözülmesi gereken bazı poblemleri olduğunu söylüyor.

Kongre, Microsoft’tan daha fazla HoloLens tabanlı AR savaş gözlüğü satın almayı reddetti ve poblemlerin düzeltilmesini talep etti.

ABD hükümeti mevcut modelden daha fazlasını sipariş etmek yerine Microsoft’un yeni bir sürüm geliştirmesi için 40 milyon dolar finansman desteğini onayladı.

microsoft

Askerler rahatsızlanmıştı

Microsoft’un ABD ordusuna tedarik ettiği karma gerçeklik başlığı askerlerde baş ağrısı ve mide bulantısı gibi hastalıklara neden olmuştu.

Operasyon Test ve Değerlendirme Direktörü Nickolas Guertin, hastalık yaşayan askerlerin yüzde 80’inden fazlasının HoloLens’in orduya özel versiyonunu kullandıktan sonra üç saatten kısa bir süre içinde semptomlar gösterdiklerini dile getirdi.

Bunun yanı sıra, HoloLens’in aktif modda yaydığı ışık, düşman askerlerinin basit bir şekilde yer tespiti yapmasını sağlayabilir.

abd ordu

Microsoft, 21.9 milyar dolara anlaşmaya vardı

Microsoft ile ABD ordusu içinden yapılan anlaşmanın değeri 21.9 milyar. Hololens tabanlı askeri amaçlar ışığında geliştirilen AR gözlük için  2018 senesinde 480 milyon dolarlık bir anlaşma daha imzalanmıştı. ABD ordusu, anlaşma boyunca toplamda 121 bin AR gözlük teslim alacak.

Orduda kullanılacak AR gözlükler, yüksek çözünürlüklü gece görüş, termal görüş ve 3D haritalama gibi çok çeşitli yetenekler kazandıran Entegre Görsel Artırma Sistemiyle (Integrated Visual Augmentation System – IVAS) birlikte geliyor.

Bunun yanında geliştirilen AR gözlükler aracılığıyla, Azure bulut hizmeti aracılığıyla desteklenen bir sanal eğitim ortamı da oluşturulabiliyor.

Başa dön tuşu