Gündem

Milyonlarca sürücüyü yakından ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak’ta başlıyor!

Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak’ta başlıyor!, gündemdeki haberler bölümümüzde Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak’ta başlıyor! konusunu siz değerli okurlarımız için araştırmaya koyulduk.. Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak’ta başlıyor! ile alakalı tüm bilgiler yazımızın detayında..

Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak’ta başlıyor!

İnsan kaynaklı trafik kazalarını en aza düşürmek, sürücünün trafiğe çıktığı andan bu yana hafıza ve hız kontrolü gibi durumlarda davranış ve tepkilerini ölçmek için uygulanılan psikoteknik testi, İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yürürlüğe girdi.

2020 senesinde 177 bin 867 ölümlü kazanın yüzde 88,3’ü sürücü kusuru olarak kayıtlara geçerken, 325 lira olan psikoteknik testinin insan yaşamından mühim olup olmadığı bir kez daha gündeme geldi.

“PSİKOTEKNİK TEST BÜTÜN SİSTEMLERDE KARŞIMIZA ÇIKACAK”

Bütün ticari araç kullanan şoförlerin mutlaka psikoteknik testlere tabi olmaları gerektiğini ifade eden Trafik Güvenliği ve Psikoteknik Merkezleri Dernek Başkanı Cengizhan Kutlu, 1 Ocak’tan bu yana test raporlarının önce e-devlet sisteminde ardından Polis Bilgi Sistemi (Polnet) ve jandarma sistemlerinde takip edileceğini dile getirdi.

Kutlu, “Psikoteknik test sistemine girdikten 45 gün içinde bir psikiyatriste muayene olup, oradan da olumlu neticelendiğı andan bu yana e-devlet entegreli Polnet sisteminde gözükmektedir. 1,5 saatlik test sırasında bu zaman zarfında sürekli olarak dikkat testi, muhakeme testi, koordinasyon testi, seçici dikkat testi, hız mesafe tahmin testi, çarpışma tahmin testi, görsel algı bellek testi, kişilik testi, görsel sürekli olaraklik testi, çevresel görsel görüş testi, tepki hızı testi ve trafiğe ilişkin görüş testi olmak üzere 12 farklı test uygulanarak riskli sürücüleri tespit edip, bu riskli sürücüleri trafikten uzaklaştırıp kazaları azaltmak hedefleniyor. Bu test ve rapor ücreti de 325 lira” dedi.

Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak'ta başlıyor!

“BELGESİ OLMAYAN SÜRÜCÜDEN İŞVEREN DE SORUMLU”

Bütün ticari araç kullanan bireylerin Türkiye’nin 847 noktasında bulunan psikoteknik merkezlerine sabah 08.00’den 23.00’e kadar gidebileceklerini ifade eden Kutlu, “Servis, otobüs, kamyon, kamyonet, taksi gibi bütün ticari araç kullanan bireylerin alması gereken bir belgedir. Psikoteknik raporu olmayan şoförlerin, şirketlerde K belgeleri ve benzeri belgelerin de iptal olması söz konusu. Çünkü nitelikli şoförün olması gereken kriterler içinde psikoteknik değerlendirme raporu var. Nitelikli şoförü ticari araç kullandırmak zorunluluğu var. Şirket, nitelikli olmayan şoförü görevlendirdiği takdirde ve yarın bir kaza olduğu zaman şirket müdürü yahut yetkilisi mahkemede bununla yüz yüze kalır ve ceza alır” diye konuştu.

Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak'ta başlıyor!

“İSTANBUL’DA 5 BİN 500 ŞOFÖRÜN ALKOL VE UYUŞTURUCU BAĞIMLISI OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI”

Türkiye’de şimdiye kadar yapılan çalışmada trafik kazalarının insan unsuru oranı yüzde 96,6 olduğunu ifade eden Kutlu, “Bunu en aza indirebilmenin en ucuz, en uygun ve en bi hayli hızlı yöntemi ticari araç kullanan şoförün psikoteknik testten geçirmek ve araç kullanmaya müsait olmayan bireyleri belirli bir zaman yahut tamamen trafikten men etmekten geçiyor. Avrupa’da uygulanan bu sistemle trafik kazaları en aza indirilmiş. Tam anlamıyla bu test sisteminin bütün ticari araçlarda 2022 senesinden itibariyle oluştuktan sonra bu oranlar Emniyet Genel Müdürlüğü’müz aracılığıyla mutlaka açıklanacaktır. İstanbul’da servis şoförlerine yönelik denetimde 5 bin 500 kadar birinin alkol ve uyuşturucu ile bağı olduğu yaşandı. Psikoteknik test sistemleri ile birlikte biz bunu çok rahat ölçebilinmekte” dedi.

Milyonlarca sürücüyü yakında zamandan ilgilendiren uygulama zorunlu oldu! Psikoteknik belgesi olmayanlara bin 606 TL ceza kesilecek! 1 Ocak'ta başlıyor!

“SADECE TİCARİ DEĞİL, BÜTÜN SÜRÜCÜLER BU TESTİ YAPTIRMALI”

Psikoteknik test raporunun 5 yıllık bir rapor olduğunu söyleyen Kutlu, “5 yılın sonunda tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Zaten rapor sisteminde son geçerlilik tarihi yazmaktadır. Pahalı bir rapor değil, ulaşılamaz bir rapor değil. Bütün sürücülerimiz psikoteknik test raporuna mutlaka girmelerini tavsiye ediyoruz. Kanunen ticari araç sürücülerine zorunlu olsa bile sürücü kursuna kayıt olma aşamasında olan çocuklarımızı, belli bir hastalık, kalp rahatsızlığı, epilepsi rahatsızlığı, özellikle psikolojik rahatsızlığı olanların mutlaka bir psikoteknik test sistemine girip kendilerini orada test etmelerini ve psikolog dostlarımızdan da destek almalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Başa dön tuşu