Gündem

Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı

Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı , ekonomi haberleri bölümümüzde Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı başlıklı haberi siz kıymetli okurlarımız için araştırmaya koyulduk. Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı  ile alakalı tüm detaylar paylaşımımızda..

Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı

Mobil ve elektronik imza sayısı 5.7 milyona ulaştı

Elektronik imza veya sayısal imza, başka bir elektronik veriye eklenen yahut elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama maksadıyla kullanılan elektronik verilere deniyor.

E-imza olarak da anılan bu sistem, elektronik mekanlarda imza yerine kullanılabilen yasal kimlik doğrulama sistemidir. Mobil imza ise elektronik imzadan farklı olarak mobil GSM hattına tanımlanıyor.

ELEKTRONİK VE MOBİL İMZA SAYISI 5.7 MİLYONU AŞTI

Bu yılın ikinci çeyreği saygınlığıyla, 5 milyon 13 bin 726’sı elektronik imza ve 724 bin 261’i mobil imza olmak üzere toplam sertifika sayısı 5 milyon 737 bin 987 oldu.

e imza

NERELERDE KULLANILIYOR

Özel şirket ve kamu kurumlarının birçoğunda uygulanmaya başlanan mobil ve elektronik imza aracılığıyla, elektronik ortamda gerçekleşen dilekçe ve yazışmalarda ıslak imza dönemi bitti.

Başka bir elektronik veriye eklenen yahut elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama maksadıyla kullanılan elektronik imza, ıslak imza ile eş değer olarak bilgisayarla yapılan işlemlerde kullanılıyor.

Elektronik imzanın atılabilmesi için insana ait bir Nitelikli Elektronik Sertifika’nın olması gerekiyor.

Elektronik imzanın, mobil imza yetkisi verilen GSM operatörlerinin SIM kartlarına yüklenmesi olarak tanımlanan mobil imza ise herhangi bir işlemin onaylanması için istediğimiz ıslak imza yerine geçiyor.

Başa dön tuşu